| Diametro max. del pezzo lavorato | 280 mm |
| Modulo | 7 - |
| Peso della macchina | 2100 kg |
Soggetto a modifica dei parametri tecnici.
The machine is in good technical condition, with the possibility of testing under power.
The Reinecker AKH 1A gear shaper represents a reliable solution for the precise machining of gears in both piece and series production. This machine is ideal for engineering plants looking for proven mechanical rigidity and long service life in the production of both external and internal gearing. Thanks to its design, it ensures a stable cutting process and high profile accuracy, making it an efficient tool for part refurbishment and custom production with an emphasis on quality and mechanical reliability.
| Anno di fabbricazione: | 0 |
| Sistema di controllo | No |
| Diametro max. del pezzo lavorato | 500 mm |
| Modulo | 6 - |
| Potenza del motore elettrico principale | 3 kW |
| Dimensioni lungh. x largh. x alt. | 2100x1000x2100 mm |
| Peso della macchina | 3500 kg |
| Anno di fabbricazione: | 0 |
| Sistema di controllo | No |
| Diametro max. del pezzo lavorato | 200 mm |
| Modulo | 1-4 - |
| Dimensioni lungh. x largh. x alt. | 1350x950x1720 mm |
| Peso della macchina | 1800 kg |
| Anno di fabbricazione: | 0 |
| Sistema di controllo | No |
| Diametro max. del pezzo lavorato | 125 mm |
| Modulo | 4 - |
| Anno di fabbricazione: | 0 |
| Sistema di controllo | Sì |
| Sistema di controllo Siemens | |
| Diametro max. del pezzo lavorato | 125 mm |
| Modulo | 4 - |
| Anno di fabbricazione: | 0 |
| Sistema di controllo | No |
| Diametro max. del pezzo lavorato | 500 mm |
| Modulo | 6 - |
| Potenza del motore elettrico principale | 3 kW |
| Dimensioni lungh. x largh. x alt. | 2100x1000x2100 mm |
| Peso della macchina | 3500 kg |