| Diámetro máx. de la pieza trabajada | 280 mm |
| Módulo | 7 - |
| Peso de la máquina | 2100 kg |
Sujeto a cambio de parámetros técnicos.
The machine is in good technical condition, with the possibility of testing under power.
The Reinecker AKH 1A gear shaper represents a reliable solution for the precise machining of gears in both piece and series production. This machine is ideal for engineering plants looking for proven mechanical rigidity and long service life in the production of both external and internal gearing. Thanks to its design, it ensures a stable cutting process and high profile accuracy, making it an efficient tool for part refurbishment and custom production with an emphasis on quality and mechanical reliability.
| Año de fabricación: | 0 |
| Sistema de control | No |
| Diámetro máx. de la pieza trabajada | 500 mm |
| Módulo | 6 - |
| Potencia del motor eléctrico principal | 3 kW |
| Dimensiones largo x ancho x alto | 2100x1000x2100 mm |
| Peso de la máquina | 3500 kg |
| Año de fabricación: | 0 |
| Sistema de control | No |
| Diámetro máx. de la pieza trabajada | 200 mm |
| Módulo | 1-4 - |
| Dimensiones largo x ancho x alto | 1350x950x1720 mm |
| Peso de la máquina | 1800 kg |
| Año de fabricación: | 0 |
| Sistema de control | No |
| Diámetro máx. de la pieza trabajada | 125 mm |
| Módulo | 4 - |
| Año de fabricación: | 0 |
| Sistema de control | Sí |
| Sistema de control Siemens | |
| Diámetro máx. de la pieza trabajada | 125 mm |
| Módulo | 4 - |
| Año de fabricación: | 0 |
| Sistema de control | No |
| Diámetro máx. de la pieza trabajada | 500 mm |
| Módulo | 6 - |
| Potencia del motor eléctrico principal | 3 kW |
| Dimensiones largo x ancho x alto | 2100x1000x2100 mm |
| Peso de la máquina | 3500 kg |