| Arbeitsspindeldurchmesser | 75 mm |
| X Weg | 1250 mm |
| Y Weg | 900 mm |
| Spindeldrehzahl | 18 - 1800 /min. |
| IKZ | nein |
| Spindelvorschub (W) | 560 mm |
| Z Weg | 1060 mm |
| Werkzeugmagazin | nein |
| Spindelkegel | Morse . |
| Hauptmotorleistung | 11 kW |
| Max. Tischbelastung | 3000 kg |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 4500x3359x2796 mm |
| Maschinengewicht | 10000 kg |
Änderungen und Irrtümer in den technischen Daten, Angaben und Preisen sowie Zwischenverkauf vorbehalten.
The machine is in good condition.
The TOS Varnsdorf W 75 horizontal table-type boring mill represents a reliable solution for precision drilling, boring, and milling of medium-sized workpieces. Thanks to its robust construction and proven design, this machine is an ideal choice for both single-piece and small-batch engineering production, where high rigidity and machining stability are required. The Morse taper spindle and the overall machine design allow for efficient processing of large parts, with an emphasis on operational reliability and long service life in demanding environments.
| Baujahr: | 1975 |
| Kontrollsystem | nein |
| Arbeitsspindeldurchmesser | 90 mm |
| X Weg | 1000 mm |
| Y Weg | 900 mm |
| Spindeldrehzahl | 0 - 1400 /min. |
| IKZ | nein |
| Spindelvorschub (W) | 710 mm |
| Z Weg | 800 mm |
| Werkzeugmagazin | nein |
| Spindelkegel | MORSE 5 . |
| Hauptmotorleistung | 7,5 kW |
| Tischmaße | 1000 x 1120 mm |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 3900 x 2500 x 2650 mm |
| Maschinengewicht | 9000 kg |
| Baujahr: | 1963 |
| Kontrollsystem | nein |
| Arbeitsspindeldurchmesser | 63 mm |
| X Weg | 1050 mm |
| Y Weg | 610 mm |
| Spindeldrehzahl | 8 - 1400 /min. |
| IKZ | nein |
| Spindelvorschub (W) | 560 mm |
| Z Weg | 900 mm |
| Werkzeugmagazin | nein |
| Spindelkegel | . |
| Aufspanntischfläche | 880x800 mm |
| Maschinengewicht | 7500 kg |
| Hauptmotorleistung | 5,5 kW |
| Baujahr: | 0 |
| Kontrollsystem | nein |
| Arbeitsspindeldurchmesser | 75 mm |
| X Weg | 750 mm |
| Y Weg | 650 mm |
| Spindeldrehzahl | 0 - 2800 /min. |
| IKZ | nein |
| Spindelvorschub (W) | mm |
| Z Weg | 850 mm |
| Werkzeugmagazin | nein |
| Spindelkegel | . |
| Tischmaße | 750 x 850 mm |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 3811 x 2100 x 2630 mm |
| Maschinengewicht | 10000 kg |
| Baujahr: | 0 |
| Kontrollsystem | nein |
| Arbeitsspindeldurchmesser | 60 mm |
| X Weg | 580 mm |
| Y Weg | 500 mm |
| Spindeldrehzahl | 34 - 1400 /min. |
| IKZ | nein |
| Spindelvorschub (W) | mm |
| Z Weg | 600 mm |
| Werkzeugmagazin | nein |
| Spindelkegel | . |
| Tischmaße | 830x730 mm |
| Baujahr: | 1984 |
| Kontrollsystem | nein |
| Arbeitsspindeldurchmesser | 75 mm |
| X Weg | 1250 mm |
| Spindelstockverfahrweg (Y) | 900 mm |
| Z Weg | 1000 mm |
| Tischmaße | 950x950 mm |
| Spindelvorschub (W) | 560 mm |
| Hauptmotorleistung | 11 kW |
| Spindelkegel | ISO 40 . |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 4522x3359x2800 mm |
| Maschinengewicht | 10700 kg |