| Max. diameter of workpiece | 64 in |
| Clamping diameter of rotary table | 56 in |
| Max. load of table | 5000 kg |
| Max. workpiece height | 40 in |
| Ram travel (Z) | 28 in |
| Ram size | 0 in |
| Driven Tools | |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 5 |
| Main motor power | 30 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 135.2 x 129.6 x 165.6 in |
| Machine weight | 17800 kg |
| Turret head | YES |
| Rotations of clamping plate | 4 - 200 /min |
Subject to change of technical parameters.
The machine is functional and available for testing.
The Sedin 1541 single-column vertical turret lathe represents a robust solution for high-precision, heavy-duty machining of large-scale flange-type workpieces. This vertical boring mill is an ideal choice for both roughing and finishing operations in heavy engineering. Equipped with a turret head and tool magazine, the machine efficiently handles complex turning cycles, significantly boosting production productivity. The machine's design ensures high stability and reliability, even under demanding technological conditions in operation.
| YOM: | 2026 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik 840 D |
| Max. diameter of workpiece | 3000 mm |
| Clamping diameter of rotary table | 2800 mm |
| Max. load of table | 18000 kg |
| Max. workpiece height | 1800 mm |
| Ram travel (Z) | 1400 mm |
| Ram size | 320 mm |
| Driven Tools | NO |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 12 |
| Main motor power | 50 kW |
| Machine weight | 40000 kg |
| Table rotation | 1 - 100 /min |
| YOM: | 2026 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik ONE |
| Max. diameter of workpiece | 2200 mm |
| Clamping diameter of rotary table | 2000 mm |
| Max. load of table | 20000 kg |
| Max. workpiece height | 1760 mm |
| Ram travel (Z) | 1000 mm |
| Ram size | 180 x 200 mm |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 15 |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 15 |
| Main motor power | 58 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 6700x10400x6400 mm |
| Power of driven tools | 19,5 kW |
| Speed driven tools | 8 - 3300 /min |
| Working feed | 4000 mm/min |
| Rapid feed | 10000 m/min |
| Axis C | 360 ° |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 20 bar |
| Rotations of clamping plate | 2 - 160 /min |
| Machine weight | 32000 kg |
| Max. torque of face plate | 42080 Nm |
| YOM: | 2026 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik ONE |
| Max. diameter of workpiece | 1900 mm |
| Clamping diameter of rotary table | 1600 mm |
| Max. load of table | 12000 kg |
| Max. workpiece height | 1760 mm |
| Ram travel (Z) | 1000 mm |
| Ram size | 180x220 mm |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 15 |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 15 |
| Axis C | 360 ° |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 20 bar |
| Main motor power | 58 kW |
| Rotations of clamping plate | 2 - 200 /min |
| Speed driven tools | 8 - 3300 /min |
| Power of driven tools | 19,5 kW |
| Machine weight | 27200 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 5700x7000x5900 mm |
| Max. torque of face plate | 33700 Nm |
| YOM: | 0 |
| Control system | YES |
| Control system NCT | 204 |
| Max. diameter of workpiece | 1400 mm |
| Clamping diameter of rotary table | 1250 mm |
| Max. workpiece height | 1150 mm |
| Max. load of table | 6000 kg |
| Driven Tools | NO |
| Tool magazine | NO |
| Main motor power | 30 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 2970x2770x4250 mm |
| Machine weight | 13000 kg |
| YOM: | 0 |
| Control system | YES |
| Control system NUM | |
| Max. diameter of workpiece | 2100 mm |
| Clamping diameter of rotary table | 2000 mm |
| Max. load of table | 20000 kg |
| Max. workpiece height | 1260 mm |
| Ram travel (Z) | mm |
| Ram size | mm |
| Driven Tools | NO |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 15 |
| Cooling through spindle | NO |
| Machine weight | 29000 kg |