| Max. length of cutting | 3100 mm |
| Max. plate thickness | 6 mm |
| Drive type of shears | Hydraulický |
| Main motor power | 11 kW |
| Machine weight | 7250 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 4980 x 2200 x 2225 mm |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in good condition; testing is possible.
These ERMAKSAN CNC HVR 3100 x 6 hydraulic guillotine shears represent a modern solution for precise sheet metal cutting in metal fabrication. Thanks to the advanced CNC control system, they allow for quick machine setup and efficient material processing with high repeatability. The machine is ideal for operations requiring reliability and clean cuts in medium-duty applications. Its robust construction ensures stability during operation, while intuitive controls increase the overall productivity of your workshop or production facility.
| YOM: | 2011 |
| Control system | NO |
| Max. length of cutting | 3100 mm |
| Max. plate thickness | 6 mm |
| Drive type of shears | Hydraulický |
| Main motor power | 11 kW |
| Number of ram strokes | 20 /min |
| Machine weight | 5500 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 3900x2560x1560 mm |
| YOM: | 1990 |
| Control system | YES |
| Max. length of cutting | 3150 mm |
| Max. plate thickness | 16 mm |
| Drive type of shears | Hydraulický |
| Main motor power | 43 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 4240 x 2520 x 2570 mm |
| Machine weight | 16 300 kg |
| YOM: | 0 |
| Control system | NO |
| Max. length of cutting | 1250 mm |
| Max. plate thickness | 3 mm |
| Drive type of shears | Mechanický |
| Backgauge travel | 500 mm |
| Main motor power | 2,2 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 1620x1403x1190 mm |
| Machine weight | 1600 kg |
| YOM: | 0 |
| Max. length of cutting | 1250 mm |
| Max. plate thickness | 3 mm |
| Drive type of shears | Mechanický |
| Control system | NO |
| YOM: | 2000 |
| Control system | YES |
| Control system Haco | |
| Max. length of cutting | 3050 mm |
| Max. plate thickness | 8 mm |
| Drive type of shears | Hydraulický |