| Rated deformation force press | 15 t |
| Dimensions of table working surface | mm |
| Ram stroke | 220 mm |
| Machine dimensions l x w x h | 1050x690x1400 mm |
| Machine weight | 450 kg |
Subject to change of technical parameters.
Good technical condition, under power.
This CDCR 13/43-11 hydraulic press from the renowned manufacturer Rakovnické tvářecí stroje s.r.o. represents a reliable solution for efficient forming and pressing in metalworking operations. Thanks to its design, it is ideal for precision operations requiring stable pressure and high frame rigidity. The machine offers an optimal balance between performance and compact dimensions, making it a versatile asset for both mass and piece production, where emphasis is placed on operational reliability and long service life.
| YOM: | 0 |
| Rated deformation force press | 160 t |
| Dimensions of table working surface | 900x630 mm |
| Ram dimensions | 750x450 mm |
| Main motor power | 15 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 2200x1250x3280 mm |
| Machine weight | 6838 kg |
| Control system | NO |
| YOM: | 1978 |
| Rated deformation force press | 63 t |
| Dimensions of table working surface | 620x500 mm |
| Main motor power | 22 kW |
| Control system | NO |
| YOM: | 0 |
| Rated deformation force press | 100 t |
| Dimensions of table working surface | 750x560 mm |
| Ram dimensions | 530x400 mm |
| Main motor power | 15 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 1900x1200x3030 mm |
| Machine weight | 5000 kg |
| Max. ram stroke | 500 mm |
| Throat | 360 mm |
| Control system | NO |
| YOM: | 1959 |
| Rated deformation force press | 10 t |
| Dimensions of table working surface | 500x400 mm |
| Ram dimensions | 450x280 mm |
| Main motor power | 4 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 1300x1000x2220 mm |
| Machine weight | 1100 kg |
| Control system | NO |
| YOM: | 1984 |
| Rated deformation force press | 160 t |
| Dimensions of table working surface | 900x630 mm |
| Main motor power | 17 kW |
| Machine weight | 7000 kg |
| Approach speed | 200 mm/s |
| Ram stroke | 500 mm |
| Control system | NO |