| Rated deformation force press | 160 t |
| Dimensions of table working surface | 1000 x 740 mm |
| Max. ram stroke | 25-160 mm |
| Ram dimensions | 710 x 425 mm |
| Ram adjustment | 100 mm |
| Shutheight | 455 mm |
| Main motor power | 11 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 1380 x 1950 x 3350 mm |
| Machine weight | 12180 kg |
Subject to change of technical parameters.
Machine in good technical condition, can be plugged and tested.
The ZTS Košice LEK 160 eccentric press is a robust solution for precise cutting, punching, and forming of metal materials in medium-heavy operations. Its design and reliability make it ideal for mass production and custom jobs requiring high stability. The machine is in good technical condition, allowing for immediate integration into the production process and testing under power. This proven press concept ensures efficient utilization while maintaining long service life and operational reliability.
| YOM: | 2017 |
| Rated deformation force press | 250 t |
| Dimensions of table working surface | 1120 x 800 mm |
| Ram dimensions | 800 x 475 mm |
| Ram adjustment | 110 mm |
| Machine dimensions l x w x h | 1350 x 2550 x 2915 mm |
| Machine weight | 13000 kg |
| Number of ram strokes | 45 /min |
| Control system | NO |
| YOM: | 0 |
| Rated deformation force press | 100 t |
| Dimensions of table working surface | 1000x640 mm |
| Machine weight | 10600 kg |
| Ram adjustment | 90 mm |
| Number of ram strokes | 75-150 /min |
| Main motor power | 6/10 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 1725 x 2230 x 2970 mm |
| Control system | NO |
| YOM: | 1983 |
| Rated deformation force press | 250 t |
| Dimensions of table working surface | 1120 x 800 mm |
| Ram stroke | 24-180 mm |
| Ram adjustment | 125 mm |
| Machine dimensions l x w x h | 1520 x 2770 x 3760 mm |
| Machine weight | 18 060 kg |
| Number of ram strokes | 45 /min |
| Control system | NO |
| YOM: | 1979 |
| Rated deformation force press | 250 t |
| Dimensions of table working surface | 1120 x 800 mm |
| Max. ram stroke | 30 mm |
| Ram dimensions | 800 x 475 mm |
| Ram adjustment | 110 mm |
| Shutheight | 360 mm |
| Main motor power | 20 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 1350 x 2550 x 2915 mm |
| Machine weight | 12 880 kg |
| Control system | NO |
| YOM: | 1977 |
| Rated deformation force press | 100 t |
| Dimensions of table working surface | 1000 x 640 mm |
| Ram adjustment | 90 mm |
| Number of ram strokes | 75-150 /min |
| Machine dimensions l x w x h | 1725 x 2230 x 2970 mm |
| Machine weight | 10600 kg |
| Max. ram stroke | 10-125 mm |
| Control system | NO |