| Control system SAFAN | TS 1 |
| Bending power | 50 t |
| Bending length | 2550 mm |
| Number of driven axes | 4 |
| Lower compensation movement | NO |
| Type of press drive | Elektrický |
| Max. ram stroke | 215 mm |
| Main motor power | 9 kW |
| Machine weight | 5050 kg |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in good technical condition, with the possibility of testing under power.
This used Safan SMK-K50-2550 TS1 electric press brake represents an ideal solution for precise sheet metal bending with an emphasis on energy efficiency and quiet operation. Thanks to the advanced SAFAN TS 1 control system and four controlled axes, the machine allows for quick setup and high production repeatability. The electric drive ensures smooth ram movement and lower operating costs compared to hydraulic versions, making it a reliable partner for precise custom tinsmithing and engineering production.
| YOM: | 2001 |
| Control system | YES |
| Bending power | 80 t |
| Bending length | 2620 mm |
| Number of driven axes | 4 |
| Lower compensation movement | |
| Ram stroke | 200 mm |
| Machine weight | 5750 kg |
| YOM: | 2002 |
| Control system | YES |
| Bending power | 120 t |
| Bending length | 3100 mm |
| Number of driven axes | 3 |
| Lower compensation movement | YES |
| Type of press drive | Hydraulický |
| Ram stroke | 180 mm |
| Main motor power | 7,5 kW |
| Machine weight | 8700 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 4200 x 1650 x 2775 mm mm |
| YOM: | 2013 |
| Control system | YES |
| Control system Cybelec | |
| Bending power | 175 t |
| Bending length | 3050 mm |
| Number of driven axes | 4 |
| Lower compensation movement | YES |
| Type of press drive | Hydraulický |
| Ram stroke | 265 mm |
| Machine dimensions l x w x h | 4250x2550x2750 mm |
| Machine weight | 11500 kg |
| YOM: | 2008 |
| Control system | YES |
| Bending power | 50 t |
| Bending length | 2050 mm |
| Number of driven axes | 4 |
| Lower compensation movement | NO |
| Type of press drive | Elektrický |
| Main motor power | 7 kW |
| Machine weight | 4750 kg |
| YOM: | 2012 |
| Control system | YES |
| Control system Durma | |
| Bending power | 220 t |
| Bending length | 3050 mm |
| Number of driven axes | 3 |
| Lower compensation movement | YES |
| Type of press drive | Hydraulický |
| Clearance between columns | 2600 mm |
| Shutheight | 530 mm |
| Ram stroke | 265 mm |
| Main motor power | 22 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 4250x1770x2900 mm |
| Machine weight | 12250 kg |