| Control system Heidenhain | TNC 426 |
| Dimensions of table working surface | 6020x1060 mm |
| Travel X-axis | 4300 mm |
| Travel Y-axis | 760 mm |
| Travel Z-axis | 1200 mm |
| Spindle taper | SK 50 . |
| Spindle speed | 5 - 2000 /min. |
| Max. load of table | 8000 kg |
| Machine weight | 36000 kg |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in good technical condition, with the possibility of testing under power.
The Mecof CS 105 bed-type milling machine represents a robust solution for precise and high-performance milling of large workpieces. Thanks to its design and the proven Heidenhain control system, it is ideal for demanding metalworking operations in toolrooms and heavy engineering. The machine stands out for its high rigidity and stability, ensuring precise results even when roughing large surfaces. This milling machine offers reliability and efficient process control for users requiring versatility and long equipment service life.
| YOM: | 2006 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| Dimensions of table working surface | 3000 x 900 mm |
| Travel X-axis | 3000 mm |
| Travel Y-axis | 900 mm |
| Travel Z-axis | 900 mm |
| Max. load of table | 6000 kg |
| Spindle speed | 1 - 3000 /min. |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 24 |
| Machine weight | 13 410 kg |
| YOM: | 2001 |
| Control system | YES |
| Control system Selca | 4045 |
| Dimensions of table working surface | mm |
| Travel X-axis | 2500 mm |
| Travel Y-axis | 1300 mm |
| Travel Z-axis | 1300 mm |
| Max. load of table | 4000 kg |
| Spindle speed | 0 - 3500 /min. |
| YOM: | 1997 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | |
| Dimensions of table working surface | 2200x750 mm |
| Travel X-axis | 2500 mm |
| Travel Y-axis | 1250 mm |
| Travel Z-axis | 800 mm |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Spindle speed | 0 - 4000 /min. |
| Main motor power | 22,5 kW |
| Number of driven axes | 3 |
| Milling head | YES |
| YOM: | 0 |
| Control system | |
| Dimensions of table working surface | 500 x 1600 mm |
| Travel X-axis | 482 mm |
| Travel Y-axis | 517 mm |
| Travel Z-axis | 812 mm |
| YOM: | 2007 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| Dimensions of table working surface | 2500x800 mm |
| Travel X-axis | 2500 mm |
| Travel Y-axis | 1300 mm |
| Travel Z-axis | 900 mm |
| Milling head | YES |
| Spindle speed | 36 - 2800 /min. |
| Main motor power | 25 kW |
| X-axis rapid feed | 12000 m/min |
| Y-axis rapid feed | 12000 m/min |
| Z-axis rapid feed | 12000 m/min |
| Working feed | 2-12000 mm/min |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 45 |