| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| Dimensions of table working surface | 80 x 52 in |
| Travel X-axis | 80 in |
| Clearance between columns | 68 in |
| Distance between table and cross-rail | 49 in |
| Travel Y-axis | 64 in |
| Travel Z-axis | 48 in |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Machine dimensions l x w x h | 303.2 x 214.2 x 161.72 in |
| Machine weight | 25000 kg |
| Spindle speed | 0 - 10000 /min. |
| Number of driven axes | 5 |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in very good condition.
Rotary table
Spindle operating hours: 3,027 hours
Program execution time: 3,271 hours
Axis operating hours: 3,454 hours
Equipment: Workpiece probe, tool touch probe, multiplier, tool holders, and tools.
Chip conveyor
The VISION WIDE VB-2016 portal milling machine represents a robust solution for precise and high-performance heavy-duty machining of large workpieces. Thanks to its 5-axis control and high spindle torque with an ISO 50 taper, this machine is ideal for demanding operations in toolmaking and heavy engineering. The modern Heidenhain TNC 530 control system ensures high process stability and contour accuracy. This milling machine effectively combines a large working area with the dynamics required for the complex machining of intricate parts.
| YOM: | 2023 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 640 |
| Dimensions of table working surface | 6000 x 2500 mm |
| Travel X-axis | 6000 mm |
| Clearance between columns | 3200 mm |
| Distance between table and cross-rail | 1900 mm |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Spindle speed | 40 - 5500 /min. |
| Max. load of table | 22000 kg |
| Travel Y-axis | 3200 mm |
| Travel Z-axis | 1250 mm |
| Machine weight | 88000 kg |
| Main motor power | 41 kW |
| Rapid feed | 10 m/min |
| Total input | 83 kVA |
| Working feed | 1-8000 mm/min |
| Ram size | 500x450 mm |
| Max. pass under the face of the spindle | 1800 mm |
| YOM: | 1969 |
| Travel X-axis | 12000 mm |
| Travel Y-axis | 5300 mm |
| Travel Z-axis | 4000 mm |
| Main motor power | 100 kW |
| Spindle taper | ISO 60- . |
| Dimensions of table working surface | 12000 / 4700 mm |
| Control system | NO |
| YOM: | 2019 |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | Fanuc 31i |
| Dimensions of table working surface | 3200x2050 mm |
| Travel X-axis | 3100 mm |
| Clearance between columns | 2800 mm |
| Distance between table and cross-rail | mm |
| Max. load of table | 10000 kg |
| Travel Y-axis | 3600 mm |
| Travel Z-axis | 1066 (500x500) mm |
| Machine weight | 59000 kg |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 40 |
| YOM: | 2003 |
| Control system | YES |
| Control system Fidia | M20 / MNC594 |
| Dimensions of table working surface | 5000x3000 mm |
| Travel X-axis | 5100 mm |
| Clearance between columns | 3500 mm |
| Distance between table and cross-rail | 2000 mm |
| Travel Y-axis | 3800 mm |
| Travel Z-axis | 1500 mm |
| Machine dimensions l x w x h | 14000 x 7500 x 6400 mm |
| Machine weight | 125000 kg |
| Axis C | 360 ° |
| Axis A | 180 ° |
| Axis B | 180 ° |
| YOM: | 2011 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik 840 D |
| Dimensions of table working surface | 1600x4000 mm |
| Travel X-axis | 4200 mm |
| Clearance between columns | 2100 mm |
| Max. load of table | 10 000 kg |
| Travel Y-axis | 2300 mm |
| Travel Z-axis | 1250 mm |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Spindle speed | 40 - 6000 /min. |
| Max. torque of spindle | 1050/1435 Nm |
| Rapid feed | 10 m/min |
| Main motor power | 30/41 kW |
| Total input | 79 kVA |
| Machine weight | 51000 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 10480 x 5200 x 6120 mm |