| Control system Fidia | M20 / MNC594 |
| Dimensions of table working surface | 5000x3000 mm |
| Travel X-axis | 5100 mm |
| Clearance between columns | 3500 mm |
| Distance between table and cross-rail | 2000 mm |
| Travel Y-axis | 3800 mm |
| Travel Z-axis | 1500 mm |
| Machine dimensions l x w x h | 14000 x 7500 x 6400 mm |
| Machine weight | 125000 kg |
| Axis C | 360 ° |
| Axis A | 180 ° |
| Axis B | 180 ° |
Subject to change of technical parameters.
Tool Taper: ISO 50
Control System: Fidia M20 MNC594
Axis Travel: * X: 5,100 mm
Y: 3,800 mm
Z: 1,500 mm
C: 360° (1×)
A/B: ±185°
Power Supply: 3×400 V, 135 kVA
The machine is currently disconnected. Complete documentation is available.
Description: The DUFIEUX Vertamill 235 FN22 portal milling machine represents a high-performance solution for the precision machining of large and heavy workpieces. Thanks to its robust construction and advanced Fidia control system, this machine is ideal for demanding milling operations in toolrooms or the aerospace industry. It offers excellent stability and flexibility when machining complex shapes, ensuring high production efficiency and precise results even for technologically challenging projects requiring maximum reliability.
| YOM: | 2023 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 640 |
| Dimensions of table working surface | 6000 x 2500 mm |
| Travel X-axis | 6000 mm |
| Clearance between columns | 3200 mm |
| Distance between table and cross-rail | 1900 mm |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Spindle speed | 40 - 5500 /min. |
| Max. load of table | 22000 kg |
| Travel Y-axis | 3200 mm |
| Travel Z-axis | 1250 mm |
| Machine weight | 88000 kg |
| Main motor power | 41 kW |
| Rapid feed | 10 m/min |
| Total input | 83 kVA |
| Working feed | 1-8000 mm/min |
| Ram size | 500x450 mm |
| Max. pass under the face of the spindle | 1800 mm |
| YOM: | 0 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 640 |
| Dimensions of table working surface | 4000x2000 mm |
| Travel X-axis | 4000 mm |
| Clearance between columns | 2500 mm |
| Distance between table and cross-rail | 1890 mm |
| Travel Y-axis | 2700 mm |
| Travel Z-axis | 1250 mm |
| Spindle speed | 0 - 5500 /min. |
| Max. load of table | 15 000 kg |
| YOM: | 2011 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik 840 D |
| Dimensions of table working surface | 1600x4000 mm |
| Travel X-axis | 4200 mm |
| Clearance between columns | 2100 mm |
| Max. load of table | 10 000 kg |
| Travel Y-axis | 2300 mm |
| Travel Z-axis | 1250 mm |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Spindle speed | 40 - 6000 /min. |
| Max. torque of spindle | 1050/1435 Nm |
| Rapid feed | 10 m/min |
| Main motor power | 30/41 kW |
| Total input | 79 kVA |
| Machine weight | 51000 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 10480 x 5200 x 6120 mm |
| YOM: | 1969 |
| Travel X-axis | 12000 mm |
| Travel Y-axis | 5300 mm |
| Travel Z-axis | 4000 mm |
| Main motor power | 100 kW |
| Spindle taper | ISO 60- . |
| Dimensions of table working surface | 12000 / 4700 mm |
| Control system | NO |
| YOM: | 2013 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| Dimensions of table working surface | 2000x1300 mm |
| Travel X-axis | 2000 mm |
| Clearance between columns | 1700 mm |
| Distance between table and cross-rail | 1225 mm |
| Travel Y-axis | 1600 mm |
| Travel Z-axis | 1200 mm |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Machine dimensions l x w x h | 7580x5355x4043 mm |
| Machine weight | 25000 kg |
| Spindle speed | 0 - 10000 /min. |
| Number of driven axes | 5 |