| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| Clamping area of table | 800x500 mm |
| Travel X-axis | 630 mm |
| Travel Y-axis | 500 mm |
| Travel Z-axis | 500 mm |
| Spindle speed | 10 - 10000 /min. |
| Number of driven axes | 3 |
| Cooling through spindle | NO |
| Spindle taper | SK 40 . |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 24 |
| Max. load of table | 500 kg |
| Total input | 33 kVA |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in good condition, testing is possible by prior arrangement; the seller can connect it.
59,800 operating hours
Positioning accuracy according to VDI/DGQ 3441 in X, Y, and Z axes: 0.010 mm absolute
The Deckel Maho DMC 63 V vertical machining center represents a reliable solution for precision milling and drilling in toolrooms and series production. Thanks to the proven Heidenhain control system, the machine offers high operating comfort and efficient programming of complex paths. The machine design ensures stability when machining medium-sized metal components. An automatic tool changer and a wide range of spindle speeds allow for versatile use in productive material processing with an emphasis on precision.
| YOM: | 2025 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 620 |
| Clamping area of table | 1300 x 600 mm |
| Travel X-axis | 1000 mm |
| Travel Y-axis | 600 mm |
| Travel Z-axis | 660 mm |
| Spindle speed | 0 - 10000 /min. |
| Number of driven axes | 3 |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 20 bar |
| Spindle taper | ISO 40 . |
| Machine dimensions l x w x h | š3000 (včetně van) x d2700 x v2940mm mm |
| Machine weight | 5500 kg |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 24 |
| YOM: | 2005 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| Clamping area of table | 600x1000 mm |
| Travel X-axis | 630 mm |
| Travel Y-axis | 560 mm |
| Travel Z-axis | 560 mm |
| Spindle speed | 0 - 12000 /min. |
| Number of driven axes | 5 |
| Cooling through spindle | YES |
| Spindle taper | HSK 63 . |
| Table diameter | 600 mm |
| Number of positions in magazine | 24 |
| Main motor power | 15/10 kW |
| Max. weight of workpiece | 500 kg |
| Machine weight | 7500 kg |
| Machine dimensions l x w x h | cca 3000x2880x2340 (přepravní výška) mm |
| YOM: | 2024 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 620 |
| Clamping area of table | 1300 x 600 mm |
| Travel X-axis | 1000 mm |
| Travel Y-axis | 600 mm |
| Travel Z-axis | 660 mm |
| Spindle speed | 0 - 10000 /min. |
| Number of driven axes | 3 |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 20 bar |
| Spindle taper | ISO 40 . |
| Machine dimensions l x w x h | 2700 x 3000 x 2940 mm |
| Machine weight | 5500 kg |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 24 |
| YOM: | 2011 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| Clamping area of table | 1300 x 600 mm |
| Travel X-axis | 1016 mm |
| Travel Y-axis | 610 mm |
| Travel Z-axis | 710 mm |
| Spindle speed | 0 - 10000 /min. |
| Number of driven axes | 3 |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | bar |
| Spindle taper | ISO 40 . |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 24 |
| Machine weight | 5500 kg |
| YOM: | 2022 |
| Control system | YES |
| Control system Haas | |
| Clamping area of table | 500 mm |
| Travel X-axis | 762 mm |
| Travel Y-axis | 508 mm |
| Travel Z-axis | 508 mm |
| Spindle speed | 0 - 8100 /min. |
| Number of driven axes | 5 |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 20 bar |
| Spindle taper | ISO 40 . |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 30+1 |
| Axis B | -35/120 ° |
| Axis C | 360 ° |
| Max. load of table | 300 kg |
| Max. torque of spindle | 122 Nm |
| Machine weight | 6463 kg |