| Control system Haas | |
| Turn table diameter | 298 mm |
| Turning lenght | 571 mm |
| Sloping bed | YES |
| Spindle bore | 76 mm |
| Turret head | YES |
| Travel X-axis | 213 mm |
| Travel Z-axis | 571 mm |
| Spindle speed | 1 - 3400 /min. |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in good condition; testing is possible.
This used Haas ST-25 CNC slant-bed lathe represents a highly efficient solution for precise turning operations in both piece and series production. Thanks to the modern Haas control system and rigid construction, the machine ensures a stable cutting process and high repeatability. This model is ideal for machining rotational components requiring reliability and quick setup. The turret allows for efficient tool changes, increasing overall productivity and reducing setup times in engineering facilities.
| YOM: | 2005 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik 840 D |
| Turn table diameter | 180 mm |
| Turning lenght | 400 mm |
| Sloping bed | YES |
| Spindle bore | 63 mm |
| Turret head | YES |
| Number of positions in magazine | 12 |
| Machine dimensions l x w x h | 3875 x 2122 x 2345 mm |
| Machine weight | 7000 kg |
| Spindle speed | 10 - 3500 /min. |
| YOM: | 2004 |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | |
| Turn table diameter | 200 mm |
| Turning lenght | 300 mm |
| Travel X-axis | 151 mm |
| Travel Z-axis | 339 mm |
| Swing over cross slide | 290 mm |
| Spindle speed | 20 - 6000 /min. |
| Machine weight | 4200 kg |
| Main motor power | 7,5 kW |
| Bar loader | NO |
| Machine dimensions l x w x h | 2885/3865x1720x1670 mm |
| Swing over bed | 380 mm |
| YOM: | 2019 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik 828 D |
| Turn table diameter | 300 mm |
| Turning lenght | 510 mm |
| Sloping bed | YES |
| Spindle bore | 65 mm |
| Turret head | YES |
| Travel X-axis | 210 mm |
| Travel Z-axis | 560 mm |
| Spindle speed | 0 - 4500 /min. |
| Machine weight | 2950 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 2700x1700x1900 mm |
| Axis C | ° |
| YOM: | 2007 |
| Control system | YES |
| Control system Mazatrol | MATRIX NEXUS |
| Turn table diameter | 350 mm |
| Turning lenght | 1021 mm |
| Sloping bed | YES |
| Spindle bore | ano mm |
| Turret head | NO |
| Max. diameter of workpiece | 380 mm |
| Spindle speed | 0 - 5000 /min. |
| Counterspindle | YES |
| Main motor power | 26 kW |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 12 |
| YOM: | 2008 |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | |
| Turn table diameter | 350 mm |
| Turning lenght | 650 mm |
| Sloping bed | NO |
| Spindle bore | 42 mm |
| Turret head | NO |
| Machine dimensions l x w x h | 3000x1700x1500 mm |
| Machine weight | 2200 kg |
| Spindle speed | 1 - 3500 /min. |
| Swing over cross slide | 196 mm |