| Swing over bed | 3000 mm |
| Distance between centres | mm |
| Max. weight of workpiece | 2500 kg |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in good technical condition, with the possibility of testing under power.
Accessories: Tracer attachment (copying attachment).
The Heylingenstaedt conventional center lathe represents a robust solution for precise and efficient machining of large rotary components. This powerful machine is an ideal choice for demanding industrial operations focused on heavy engineering and single-part or small-batch production. Thanks to its design, it ensures high stability when working with heavy workpieces and allows for the reliable execution of turning operations. Investing in this proven equipment brings increased capacity and flexibility to your workshop.
| YOM: | 0 |
| Swing over bed | 840 mm |
| Distance between centres | 2750 mm |
| Max. weight of workpiece | 6000 kg |
| Swing over cross slide | 530 mm |
| Spindle bore | 82 mm |
| Spindle speed | 7 - 900 /min. |
| Control system | NO |
| YOM: | 1972 |
| Swing over bed | 1600 mm |
| Distance between centres | 10000 mm |
| Max. weight of workpiece | 28000 kg |
| Spindle speed | 0 - 355 /min. |
| Swing over cross slide | 1200 mm |
| Machine dimensions l x w x h | 12000 x 2800 x 2400 mm |
| Machine weight | 46200 kg |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik 802 C |
| YOM: | 0 |
| Swing over bed | mm |
| Max. diameter of workpiece | 1400 mm |
| Turning lenght | 8000 mm |
| Control system | NO |
| YOM: | 1966 |
| Swing over bed | 1600 mm |
| Distance between centres | 3000 mm |
| Max. weight of workpiece | 1500 kg |
| Main motor power | 40 kW |
| Control system | NO |
| YOM: | 1976 |
| Swing over bed | 2000 mm |
| Distance between centres | 8000 mm |
| Max. weight of workpiece | 60000 kg |
| Machine weight | 36400 kg |
| Main motor power | 60 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 14500 x 3600 x 2950 mm |
| Equipment weight | 47000 kg |
| Control system | NO |