| Drehdurchmesser über Bett | 3000 mm |
| Spitzenweite | mm |
| Max. Werkstückgewicht | 2500 kg |
Änderungen und Irrtümer in den technischen Daten, Angaben und Preisen sowie Zwischenverkauf vorbehalten.
The machine is in good technical condition, with the possibility of testing under power.
Accessories: Tracer attachment (copying attachment).
The Heylingenstaedt conventional center lathe represents a robust solution for precise and efficient machining of large rotary components. This powerful machine is an ideal choice for demanding industrial operations focused on heavy engineering and single-part or small-batch production. Thanks to its design, it ensures high stability when working with heavy workpieces and allows for the reliable execution of turning operations. Investing in this proven equipment brings increased capacity and flexibility to your workshop.
| Baujahr: | 0 |
| Drehdurchmesser über Bett | 840 mm |
| Spitzenweite | 2750 mm |
| Max. Werkstückgewicht | 6000 kg |
| Drehdurchmesser über Support | 530 mm |
| Spindelbohrung | 82 mm |
| Spindeldrehzahl | 7 - 900 /min. |
| Kontrollsystem | nein |
| Baujahr: | 1972 |
| Drehdurchmesser über Bett | 1600 mm |
| Spitzenweite | 10000 mm |
| Max. Werkstückgewicht | 28000 kg |
| Spindeldrehzahl | 0 - 355 /min. |
| Drehdurchmesser über Support | 1200 mm |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 12000 x 2800 x 2400 mm |
| Maschinengewicht | 46200 kg |
| Kontrollsystem | ja |
| Steuerung Siemens | Sinumerik 802 C |
| Baujahr: | 0 |
| Drehdurchmesser über Bett | mm |
| Max. Werkstückdurchmesser | 1400 mm |
| Drehlänge | 8000 mm |
| Kontrollsystem | nein |
| Baujahr: | 1966 |
| Drehdurchmesser über Bett | 1600 mm |
| Spitzenweite | 3000 mm |
| Max. Werkstückgewicht | 1500 kg |
| Hauptmotorleistung | 40 kW |
| Kontrollsystem | nein |
| Baujahr: | 1976 |
| Drehdurchmesser über Bett | 2000 mm |
| Spitzenweite | 8000 mm |
| Max. Werkstückgewicht | 60000 kg |
| Maschinengewicht | 36400 kg |
| Hauptmotorleistung | 60 kW |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 14500 x 3600 x 2950 mm |
| Gewicht | 47000 kg |
| Kontrollsystem | nein |