| Max. diameter of workpiece | 11.2 in |
| Modul | 7 - |
| Machine weight | 2100 kg |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in good technical condition, with the possibility of testing under power.
The Reinecker AKH 1A gear shaper represents a reliable solution for the precise machining of gears in both piece and series production. This machine is ideal for engineering plants looking for proven mechanical rigidity and long service life in the production of both external and internal gearing. Thanks to its design, it ensures a stable cutting process and high profile accuracy, making it an efficient tool for part refurbishment and custom production with an emphasis on quality and mechanical reliability.
| YOM: | 0 |
| Control system | NO |
| Max. diameter of workpiece | 500 mm |
| Modul | 6 - |
| Main motor power | 3 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 2100x1000x2100 mm |
| Machine weight | 3500 kg |
| YOM: | 0 |
| Control system | NO |
| Max. diameter of workpiece | 500 mm |
| Modul | 6 - |
| Main motor power | 3 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 2100x1000x2100 mm |
| Machine weight | 3500 kg |
| YOM: | 0 |
| Control system | NO |
| Max. diameter of workpiece | 200 mm |
| Modul | 1-4 - |
| Machine dimensions l x w x h | 1350x950x1720 mm |
| Machine weight | 1800 kg |
| YOM: | 0 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | |
| Max. diameter of workpiece | 125 mm |
| Modul | 4 - |
| YOM: | 0 |
| Control system | NO |
| Max. diameter of workpiece | 125 mm |
| Modul | 4 - |