| Travel X-axis | 22 in |
| Travel Y-axis | 14 in |
| Travel Z-axis | 16 in |
| Machine dimensions l x w x h | 104 x 112.4 x 89.6 in |
| Machine weight | 2100 kg |
| Max. workpiece width | 28 in |
| Max. length of workpiece | 48 in |
| Max. workpiece height | 16 in |
| Max. weight of workpiece | 1500 kg |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in good technical condition, currently disconnected.
The Charmilles Technologies ROBOFIL 440 CC wire EDM machine represents a high-precision solution for electrical discharge machining of complex parts and tool making. This machine is ideal for operations requiring maximum reliability when cutting hardened materials and producing precision punches or dies. The main benefit is the advanced control system, which ensures process stability and high surface quality. Built in 2005, the device effectively combines robust construction with precise guidance for demanding engineering applications.
| YOM: | 2005 |
| Travel X-axis | 550 mm |
| Travel Y-axis | 350 mm |
| Travel Z-axis | 400 mm |
| Control system | NO |
| YOM: | 2018 |
| Travel X-axis | 600 mm |
| Travel Y-axis | 400 mm |
| Travel Z-axis | 410 mm |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | Fanuc 31i |
| Max. weight of workpiece | 1000 kg |
| YOM: | 2014 |
| Travel X-axis | 600 mm |
| Travel Y-axis | 400 mm |
| Travel Z-axis | 410 mm |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | Fanuc 31i |
| Max. weight of workpiece | 1000 kg |
| YOM: | 2006 |
| Travel X-axis | 500 mm |
| Travel Y-axis | 350 mm |
| Travel Z-axis | 300 mm |
| Machine dimensions l x w x h | 2550x2800x2150 mm |
| Max. weight of workpiece | 1500 kg |
| Max. diameter of wire | 0,1-0,36 mm |
| Machine weight | 3500 kg |
| Control system | NO |
| YOM: | 2000 |
| Travel X-axis | 400 mm |
| Travel Y-axis | 250 mm |
| Travel Z-axis | 200 mm |
| Machine dimensions l x w x h | 1800 x 1600 x 2180 mm |
| Machine weight | 2500 kg |
| Table diameter | 850 x 500 x 200 mm |
| Max. weight of workpiece | 500 kg |
| Control system | NO |