| Max. length of workpiece | 122.8 in |
| Max. workpiece width | 62 in |
| Max. plate thickness | 0.6 in |
| Power of laser | 2000 W |
| Fiber | YES |
| Machine dimensions l x w x h | 241.72 x 116 x 94 in |
| Machine weight | 11 200 kg |
| Max. weight of workpiece | 920 kg |
Subject to change of technical parameters.
Machine in excellent condition, testing is possible.
The AMADA Fiber FLC3015AJ 2kW fiber laser represents a highly efficient solution for precise and fast sheet metal cutting. Thanks to advanced fiber technology, this machine is ideal for both custom and mass production, emphasizing low operating costs and high cutting speeds, especially with thinner materials. The FLC3015AJ model ensures excellent process stability and edge quality, significantly increasing the productivity of engineering operations focused on modern, energy-efficient thermal metal cutting methods.
| YOM: | 2007 |
| Max. length of workpiece | 3000 mm |
| Max. workpiece width | 1500 mm |
| Max. plate thickness | 20 mm |
| Power of laser | 3200 W |
| Fiber | NO |
| Max. weight of workpiece | 900 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 8800 x 6010 x 2400 mm |
| Machine weight | 12000 kg |
| Control system | NO |
| YOM: | 2019 |
| Max. length of workpiece | 3000 mm |
| Max. workpiece width | 1500 mm |
| Max. plate thickness | 15 mm |
| Power of laser | 4000 W |
| Fiber | YES |
| Max. weight of workpiece | 890 kg |
| Machine weight | 13000 kg |
| Control system | NO |
| YOM: | 2015 |
| Max. length of workpiece | 3000 mm |
| Max. workpiece width | 1500 mm |
| Max. plate thickness | 12 mm |
| Power of laser | 750 W |
| Fiber | YES |
| Control system | NO |
| YOM: | 2005 |
| Max. length of workpiece | 3000 mm |
| Max. workpiece width | 1500 mm |
| Max. plate thickness | 12 mm |
| Power of laser | 2000 W |
| Total input | 71 kVA |
| Machine weight | 11500 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 9800x5300x2000 mm |
| Control system | NO |
| YOM: | 2018 |
| Max. length of workpiece | 4000 mm |
| Max. workpiece width | 2000 mm |
| Max. plate thickness | 20 mm |
| Power of laser | 4000 W |
| Fiber | NO |
| Machine weight | 14500 kg |
| Control system | NO |