| Control system Heidenhain | TNC 620 |
| 100 | |
| 1250 | |
| 1030 | |
| 16 - 2500 | |
| NO | |
| 600 | |
| 930 | |
| NO | |
| ISO 50 | |
| 8 | |
| 4800x3300x3400 (s krytováním) | |
| 11400 | |
| Table dimensions | 1000x1120 mm |
| 3000 |
Subject to change of technical parameters.
spindle motor: Siemens 17.5 kW S1 (26.25 kW S6-40%)
control system: including options 19,20 (extended programming functions, graphics during testing and machining)
controlled axes: X/Y/Z/W/B
workpiece probe: Heidenhain TS 460, including option 17 (touch probe cycles)
handwheel: Heidenhain HR510
measuring, rulers: Heidenhain, EnDat 22 (X,Y,Z LC415)
displacement motors: Heidenhain QSY
external tool cooling: 1.5 bar 38 l/min
tool change: manual change, cavity blow
removal of chips: collecting tub
X/Z cover: telescopic
covering Y: bellows
work air pressure: 6 bar
positioning accuracy: <0.02mm
dimensions of the machine: d4700 x w2900 x h3300mm (without cover)
Color: white / blue RAL5010
Warranty: 12 months
Documentation: passport, electrical, PLC, manual
Including anchor material and special tools.
| YOM: | 1995 |
| Control system | NO |
| 100 | |
| 1600 | |
| 1120 | |
| 0 - 1120 | |
| NO | |
| 900 | |
| 1250 | |
| NO | |
| ISO 50 | |
| 1250 x 1250 | |
| 11 | |
| Max. weight of workpiece | 3000 kg |
| Total input | 15 kVA |
| 6710 x 3450 x 3000 | |
| 14000 |
| YOM: | 1992 |
| Control system | NO |
| 100 | |
| 1500 | |
| 1250 | |
| 7 - 1120 | |
| NO | |
| 1800 | |
| NO | |
| ISO 50 | |
| 1200x1200 |
| YOM: | 0 |
| Control system | NO |
| 100 | |
| 1600 | |
| 1120 | |
| 7 - 1120 | |
| NO | |
| 900 | |
| 1250 | |
| NO | |
| ISO 50 | |
| 3000 | |
| 6710 x 3450 x 3000 | |
| 14000 | |
| 11 | |
| Total input | 17 kVA |
| 1250 x 1250 | |
| Face plate diameter | 600 mm |
| 900 |
| YOM: | 2004 |
| Control system | NO |
| 100 | |
| 1600 | |
| 1120 | |
| 0 - 1120 | |
| NO | |
| 900 | |
| 1250 | |
| NO | |
| ISO 50 | |
| 1250 x 1250 | |
| 11 | |
| Max. weight of workpiece | 3000 kg |
| Total input | 15 kVA |
| 6710 x 3450 x 3000 | |
| 14000 |
| YOM: | 2018 |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | 0i-MF |
| 130 | |
| 3657 | |
| 3048 | |
| 10 - 3000 | |
| YES | |
| 20 | |
| 730 | |
| 1820 | |
| YES | |
| 40 | |
| CAT 50 | |
| 1524 x 4013 | |
| 20000 | |
| 37/45 | |
| 41730 |