| Diameter of working spindle | 160 mm |
| Travel X-axis | 3000 mm |
| Travel Y-axis | 2000 mm |
| Spindle speed | 2 - 450 /min. |
| Spindle travel - W axis | 1200 mm |
| Cooling through spindle | NO |
| Tool magazine | NO |
| Spindle taper | metricky 100 . |
| Ram travel (V) | 600 mm |
| Machine weight | 26000 kg |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in good condition.
Accessories: 2x floor plates, rotary table SKODA E 20 (2000x2000mm)
The SKODA HVF 160 D floor-type horizontal boring mill represents a robust solution for precision heavy-duty machining of large-format and heavy workpieces. This proven machine is ideal for demanding drilling and boring operations in heavy engineering, where high rigidity and structural reliability are required. Thanks to its design, it enables efficient machining of oversized parts with an emphasis on process stability, making it a productive tool for plants focused on both custom and serial production of large components.
| YOM: | 2008 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| Diameter of working spindle | 130 mm |
| Travel X-axis | 8000 mm |
| Travel Y-axis | 3000 mm |
| Spindle speed | 10 - 3000 /min. |
| Spindle travel - W axis | 730 mm |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 20 bar |
| Tool magazine | NO |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Travel Z-axis | 900 mm |
| Axis V | 2400 mm |
| YOM: | 2009 |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | Fanuc 32i |
| Diameter of working spindle | 180 mm |
| Travel X-axis | 9130 mm |
| Travel Y-axis | 3980 mm |
| Z axis travel | 1900 mm/min |
| Axis W | 1200 mm |
| Spindle speed | 1 - 800 /min. |
| Ram dimensions | 420x420 mm |
| Ram travel (Z) | 1150 mm |
| Main motor power | 100 kW |
| Max. diameter of milled wheel | 240 mm |
| X-axis rapid feed | 0-4000 m/min |
| Y-axis rapid feed | 0-4000 m/min |
| Z-axis rapid feed | 0-4000 m/min |
| Machine dimensions l x w x h | 16000 x 4000 x 8000 mm |
| Machine weight | 130000 kg |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Table dimensions | 2 pcs. 6000x2000 mm |
| YOM: | 0 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | 802 D si |
| Diameter of working spindle | 130 mm |
| Travel X-axis | 3200 mm |
| Travel Y-axis | 2300 mm |
| Spindle speed | 2 - 1000 /min. |
| Spindle travel - W axis | 1120 mm |
| Cooling through spindle | NO |
| Tool magazine | NO |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Travel Z-axis | 450 mm |
| Main motor power | 18 kW |
| Machine weight | 25000 kg |
| YOM: | 1989 |
| Control system | YES |
| Control system ECS | |
| Diameter of working spindle | 160 mm |
| Travel X-axis | 15500 mm |
| Travel Y-axis | 1000 mm |
| Spindle speed | 0 - 1500 /min. |
| Spindle travel - W axis | 800 mm |
| Cooling through spindle | NO |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 40 |
| Spindle taper | . |
| Travel Z-axis | 3500 mm |
| Main motor power | 55 kW |
| Max. travel of table | 2000 mm |
| Milling head | YES |
| YOM: | 2018 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 640 |
| Diameter of working spindle | mm |
| Travel X-axis | 6000 mm |
| Travel Y-axis | 2500 mm |
| Spindle speed | 0 - 5000 /min. |
| Spindle travel - W axis | mm |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 40 bar |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 40 |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Travel Z-axis | 1250 mm |