











































Rok výroby:2026
: Sinumerik 840 D
Max. průměr obrobku: 3000 mm
: 2800
: 18000
: 1800
: 1400
















Rok výroby:2026
: Sinumerik ONE
Max. průměr obrobku: 2200 mm
: 2000
: 20000
: 1760
: 1000














Rok výroby:2026
: Sinumerik ONE
Max. průměr obrobku: 1900 mm
: 1600
: 12000
: 1760
: 1000
























Rok výroby:1968
: 1060
Max. průměr obrobku: 1450 mm
: 1250
: 5000
: 1400
: 700








: 204
Max. průměr obrobku: 1400 mm
: 1250
: 1150
: 6000
Hnané nástroje: ne










Řídící systém Mefi: CNC 846
Max. průměr obrobku: 1400 mm
: 1250
: 8000
: 900
: 700



:
Max. průměr obrobku: 1400 mm
: 1250
: 6000
: 1150
:








Rok výroby:1979
Max. průměr obrobku: 1250 mm
: 1120
: 3200
: 1000
: 700
Průřez smykadla: mm




Rok výroby:1986
Max. průměr obrobku: 1350 mm
: 1100
: 4000
: 900
:
Hnané nástroje:




Rok výroby:1999
: 18i - MB
Max. průměr obrobku: 1200 mm
: 800
:
: 650
: 650






Rok výroby:2015
:
Max. průměr obrobku: 800 mm
: 450
:
: 750
: 780






Max. průměr obrobku: 1400 mm
: 1250
: 6000
: 1000
: 800
Hnané nástroje:









Rok výroby:1976
Max. průměr obrobku: 1250 mm
: 1120
: 3200
: 1000
: 700
: ano




Rok výroby:1985
Max. průměr obrobku: 1400 mm
: 1200
: 6000
Max. výška obrobku: 1000 mm
: 760
Průřez smykadla: mm










Rok výroby:1982
: NS 560
Max. průměr obrobku: 1000 mm
: 800
: 2500
Max. výška obrobku: 720 mm
: 630
: Sinumerik 840 C
Max. průměr obrobku: 2400 mm
: 2200
: 17000
Max. výška obrobku: 1800 mm
: 1500
















Rok výroby:1989
: NS 642 C
Max. průměr obrobku: 1100 mm
: 800
: 2500
Max. výška obrobku: 750 mm
: 630









: Sinumerik 840 D
Max. průměr obrobku: 3200 mm
: 2800
: 25000
Max. výška obrobku: 2000 mm
: 1000










: Sinumerik 840 C
Max. průměr obrobku: 1100 mm
: 800
: 2500
Max. výška obrobku: 720 mm
: 630


Rok výroby:1985
: Sinumerik 840 D
Max. průměr obrobku: 1000 mm
: 1250
: 1600
Max. výška obrobku: 800 mm
: 500








:
Max. průměr obrobku: 2100 mm
: 2000
: 20000
Max. výška obrobku: 1260 mm
:













Rok výroby:1972
Max. průměr obrobku: 1600 mm
: 1400
: 5000
Max. výška obrobku: 1000 mm
: 700
Průřez smykadla: mm
Jednostojanové karusely (open-side vertical lathes) představují specifické řešení pro obrábění dílců, jejichž průměr přesahuje rozměry upínací desky. Na rozdíl od dvoustojanových strojů je zde kritickým faktorem momentová tuhost spojení stojanu a příčníku. U použitých strojů značek jako TOS nebo Sedin je tento uzel dimenzován s vysokým faktorem bezpečnosti, což umožňuje přenos značných řezných sil i při maximálním vysunutí smykadla.
Klíčové technické parametry a vlivy:
Z pohledu majitele firmy představuje nákup použitého jednostojanového karuselu optimalizaci CAPEX při zachování vysoké procesní flexibility. Schopnost stroje pojmout obrobek s průměrem větším, než je průměr stolu, rozšiřuje výrobní portfolio bez nutnosti investice do výrazně dražších dvoustojanových center.
Analýza nákladů a efektivity:
3 neintuitivní výhody jednostojanové konstrukce:
Jaký je limitní faktor pro průměr obrobku u jednostojanového karuselu? Hlavním limitem není jen vzdálenost stojanu od středu stolu, ale především únosnost ložisek upínací desky a vyvážení obrobku. U asymetrických dílců je nutné použití protizávaží k eliminaci odstředivých sil, které by mohly poškodit hydrostatické uložení.
Proč zvolit použitý jednostojanový stroj namísto nového lehkého centra? Nové stroje v nižší cenové hladině často využívají svařované konstrukce. Použité stroje z poctivé litiny mají lepší tepelnou stabilitu a vyšší vnitřní tlumení, což je pro těžké strojírenství kritický parametr.
Jak ovlivňuje vysunutí smykadla přesnost při těžkém hrubování? U jednostojanových strojů dochází při maximálním vysunutí k mírnému ohybovému momentu. Tento jev je však u robustních strojů predikovatelný a lze jej kompenzovat moderními algoritmy v řídicím systému, což umožňuje udržet úzké tolerance i při hlubokých řezech.
Jaká je kompatibilita s Industry 4.0? I starší mechanický stroj lze v rámci generální opravy osadit senzory vibrací, teploty ložisek a odběru proudu. Tato data jsou následně integrována do ERP systémů pro prediktivní údržbu, čímž se eliminují neplánované odstávky.