| Макс. размеры заготовки | 530x320x200 mm |
| Макс. масса заготовки | 70 kg |
| Масса станка | 3000 kg |
| Размеры ДхШхВ | 2800x1750x2400 mm |
Компания не несет ответственности за любые неточности или пробелы в информации на данном Сайте
The machine is in excellent technical condition. Testing under power is possible.
Cleaning process – immersion degreasing with solvent, alternatively with ultrasound:
Immersion
Intermediate drying
Vapor degreasing
Vacuum drying
All steps alternate with basket movement.
Batch dimensions: 530 x 320 x 200 mm
Throughput: 8–10 batches/h (standard program)
Max. batch weight: 70 kg
Solvent: Hydrocarbon, modified alcohol
Solvent capacity: approx. 450 liters
Electrical Output & Requirements:
Heating power: 33 kW
Motor power: 13 kW
Cooling capacity: approx. 15 kW
Total power consumption: approx. 51 kW / 90 A
Operating voltage: 400 V / 50 Hz / 3/N/PE
Compressed air: approx. 6 bar
Exhaust air volume: approx. 63 m³/h
This precision EMO VAIOCS 1G machine represents an efficient solution for specialized metalworking operations requiring high precision and reliability. Designed by the renowned manufacturer EMO for demanding industrial applications, it excels with its rigid construction and stability. Its concept makes it an ideal choice for both single-piece and series production of small components, ensuring maximum repeatability and surface quality. A versatile asset for modern engineering facilities.
| Год изготовления: | 1966 |
| Номинальная формовочная сила | 20 t |
| Длина долбления | 1600 mm |
| Размеры стола | 130 mm |
| Общая потребляемая мощность | 22 kVA |
| Размеры ДхШхВ | 6840x1535x1370 mm |
| Масса станка | 5200 kg |
| ЧПУ | Нет |
| Год изготовления: | 2019 |
| Масса станка | 3000 kg |
| Размеры ДхШхВ | 35000x7300x3800 mm |
| ЧПУ | Нет |
| Год изготовления: | 0 |
| Макс. диаметр прутка | 53, 48, 44, 34, 24.5, 18 mm |
| ЧПУ | Нет |