| Dimensiunile maxime ale piesei de lucru | 530x320x200 mm |
| Greutatea maximă a piesei de lucru | 70 kg |
| Geutatea mașinii | 3000 kg |
| Dimensiunile mașinii L x l x Î | 2800x1750x2400 mm |
Parametrii tehnici pot fi modificați.
The machine is in excellent technical condition. Testing under power is possible.
Cleaning process – immersion degreasing with solvent, alternatively with ultrasound:
Immersion
Intermediate drying
Vapor degreasing
Vacuum drying
All steps alternate with basket movement.
Batch dimensions: 530 x 320 x 200 mm
Throughput: 8–10 batches/h (standard program)
Max. batch weight: 70 kg
Solvent: Hydrocarbon, modified alcohol
Solvent capacity: approx. 450 liters
Electrical Output & Requirements:
Heating power: 33 kW
Motor power: 13 kW
Cooling capacity: approx. 15 kW
Total power consumption: approx. 51 kW / 90 A
Operating voltage: 400 V / 50 Hz / 3/N/PE
Compressed air: approx. 6 bar
Exhaust air volume: approx. 63 m³/h
This precision EMO VAIOCS 1G machine represents an efficient solution for specialized metalworking operations requiring high precision and reliability. Designed by the renowned manufacturer EMO for demanding industrial applications, it excels with its rigid construction and stability. Its concept makes it an ideal choice for both single-piece and series production of small components, ensuring maximum repeatability and surface quality. A versatile asset for modern engineering facilities.
| An fabricație: | 1966 |
| Forța nominală de deformare a presei | 20 t |
| Lungimea de mortezare | 1600 mm |
| Dimensiunile mesei | 130 mm |
| Consumul total de energie | 22 kVA |
| Dimensiunile mașinii L x l x Î | 6840x1535x1370 mm |
| Geutatea mașinii | 5200 kg |
| Sistem de control | nu |
| An fabricație: | 2019 |
| Geutatea mașinii | 3000 kg |
| Dimensiunile mașinii L x l x Î | 35000x7300x3800 mm |
| Sistem de control | nu |
| An fabricație: | 0 |
| Diametrul maxim al bării | 53, 48, 44, 34, 24.5, 18 mm |
| Sistem de control | nu |