| Dimensiones máx. de la pieza mecanizada | 530x320x200 mm |
| Máx. peso pieza mecanizada | 70 kg |
| Peso de la máquina | 3000 kg |
| Dimensiones largo x ancho x alto | 2800x1750x2400 mm |
Sujeto a cambio de parámetros técnicos.
The machine is in excellent technical condition. Testing under power is possible.
Cleaning process – immersion degreasing with solvent, alternatively with ultrasound:
Immersion
Intermediate drying
Vapor degreasing
Vacuum drying
All steps alternate with basket movement.
Batch dimensions: 530 x 320 x 200 mm
Throughput: 8–10 batches/h (standard program)
Max. batch weight: 70 kg
Solvent: Hydrocarbon, modified alcohol
Solvent capacity: approx. 450 liters
Electrical Output & Requirements:
Heating power: 33 kW
Motor power: 13 kW
Cooling capacity: approx. 15 kW
Total power consumption: approx. 51 kW / 90 A
Operating voltage: 400 V / 50 Hz / 3/N/PE
Compressed air: approx. 6 bar
Exhaust air volume: approx. 63 m³/h
This precision EMO VAIOCS 1G machine represents an efficient solution for specialized metalworking operations requiring high precision and reliability. Designed by the renowned manufacturer EMO for demanding industrial applications, it excels with its rigid construction and stability. Its concept makes it an ideal choice for both single-piece and series production of small components, ensuring maximum repeatability and surface quality. A versatile asset for modern engineering facilities.
| Año de fabricación: | 1966 |
| Fuerza especifica de deformación de la prensa | 20 t |
| Longitud de canteado | 1600 mm |
| Dimensiones de la mesa | 130 mm |
| Potencia total | 22 kVA |
| Dimensiones largo x ancho x alto | 6840x1535x1370 mm |
| Peso de la máquina | 5200 kg |
| Sistema de control | No |
| Año de fabricación: | 2019 |
| Peso de la máquina | 3000 kg |
| Dimensiones largo x ancho x alto | 35000x7300x3800 mm |
| Sistema de control | No |
| Año de fabricación: | 0 |
| Diámetro máx. del material de barra | 53, 48, 44, 34, 24.5, 18 mm |
| Sistema de control | No |