| Передвижение по оси X | 400 mm |
| Передвижение по оси Y | 250 mm |
| Передвижение по оси Z | 200 mm |
| Размеры ДхШхВ | 1800 x 1600 x 2180 mm |
| Масса станка | 2500 kg |
| Диаметр стола | 850 x 500 x 200 mm |
| Макс. масса заготовки | 500 kg |
Компания не несет ответственности за любые неточности или пробелы в информации на данном Сайте
The machine is in good condition; testing is possible.
The Charmilles Technologies Robofil 290 P wire EDM machine represents a high-precision solution for the electrical discharge machining of complex shapes and tools. Manufactured in 2000, this machine is ideal for producing precision dies, punches, and components with high surface quality requirements. Thanks to its design, it ensures a stable cutting process and reliability in both toolrooms and single-piece production. For the user, the primary benefit lies in efficiently achieving tight tolerances for geometrically demanding workpieces made of conductive materials.
| Год изготовления: | 2005 |
| Передвижение по оси X | 550 mm |
| Передвижение по оси Y | 350 mm |
| Передвижение по оси Z | 400 mm |
| ЧПУ | Нет |
| Год изготовления: | 2018 |
| Передвижение по оси X | 600 mm |
| Передвижение по оси Y | 400 mm |
| Передвижение по оси Z | 410 mm |
| ЧПУ | Да |
| Система управления Fanuc | Fanuc 31i |
| Макс. масса заготовки | 1000 kg |
| Год изготовления: | 2017 |
| Передвижение по оси X | 600 mm |
| Передвижение по оси Y | 400 mm |
| Передвижение по оси Z | 350 mm |
| Ось U | 150 mm |
| Ось V | 150 mm |
| Макс. грузоподъемность стола | 1000 kg |
| Размеры ДхШхВ | 2495x3500x2345 mm |
| Масса станка | 4600 kg |
| ЧПУ | Нет |
| Год изготовления: | 2014 |
| Передвижение по оси X | 600 mm |
| Передвижение по оси Y | 400 mm |
| Передвижение по оси Z | 410 mm |
| ЧПУ | Да |
| Система управления Fanuc | Fanuc 31i |
| Макс. масса заготовки | 1000 kg |
| Год изготовления: | 2006 |
| Передвижение по оси X | 500 mm |
| Передвижение по оси Y | 350 mm |
| Передвижение по оси Z | 300 mm |
| Размеры ДхШхВ | 2550x2800x2150 mm |
| Макс. масса заготовки | 1500 kg |
| Макс. диаметр проволоки | 0,1-0,36 mm |
| Масса станка | 3500 kg |
| ЧПУ | Нет |