| Course X | 400 mm |
| Course Y | 250 mm |
| Course Z | 200 mm |
| Dimensions hors tout | 1800 x 1600 x 2180 mm |
| Poids totale de la machine | 2500 kg |
| Diametre de la table | 850 x 500 x 200 mm |
| Poids maxi de la piece a usiner | 500 kg |
Sujet au changement de paramètres techniques.
The machine is in good condition; testing is possible.
The Charmilles Technologies Robofil 290 P wire EDM machine represents a high-precision solution for the electrical discharge machining of complex shapes and tools. Manufactured in 2000, this machine is ideal for producing precision dies, punches, and components with high surface quality requirements. Thanks to its design, it ensures a stable cutting process and reliability in both toolrooms and single-piece production. For the user, the primary benefit lies in efficiently achieving tight tolerances for geometrically demanding workpieces made of conductive materials.
| Année de production: | 2005 |
| Course X | 550 mm |
| Course Y | 350 mm |
| Course Z | 400 mm |
| Système de contrôle | NON |
| Année de production: | 2018 |
| Course X | 600 mm |
| Course Y | 400 mm |
| Course Z | 410 mm |
| Système de contrôle | OUI |
| Système de contrôle Fanuc | Fanuc 31i |
| Poids maxi de la piece a usiner | 1000 kg |
| Année de production: | 2017 |
| Course X | 600 mm |
| Course Y | 400 mm |
| Course Z | 350 mm |
| Axe U | 150 mm |
| Axe V | 150 mm |
| Charge maxi sur la table | 1000 kg |
| Dimensions hors tout | 2495x3500x2345 mm |
| Poids totale de la machine | 4600 kg |
| Système de contrôle | NON |
| Année de production: | 2014 |
| Course X | 600 mm |
| Course Y | 400 mm |
| Course Z | 410 mm |
| Système de contrôle | OUI |
| Système de contrôle Fanuc | Fanuc 31i |
| Poids maxi de la piece a usiner | 1000 kg |
| Année de production: | 2006 |
| Course X | 500 mm |
| Course Y | 350 mm |
| Course Z | 300 mm |
| Dimensions hors tout | 2550x2800x2150 mm |
| Poids maxi de la piece a usiner | 1500 kg |
| Diamètre maxi du fil | 0,1-0,36 mm |
| Poids totale de la machine | 3500 kg |
| Système de contrôle | NON |