| Course X | 550 mm |
| Course Y | 350 mm |
| Course Z | 400 mm |
| Dimensions hors tout | 2600 x 2810 x 2240 mm |
| Poids totale de la machine | 2100 kg |
| Largeur maxi de la piece a usiner | 700 mm |
| Longueur de la piece maxi | 1200 mm |
| Hauteur maxi de la piece a usiner | 400 mm |
| Poids maxi de la piece a usiner | 1500 kg |
Sujet au changement de paramètres techniques.
The machine is in good technical condition, currently disconnected.
The Charmilles Technologies ROBOFIL 440 CC wire EDM machine represents a high-precision solution for electrical discharge machining of complex parts and tool making. This machine is ideal for operations requiring maximum reliability when cutting hardened materials and producing precision punches or dies. The main benefit is the advanced control system, which ensures process stability and high surface quality. Built in 2005, the device effectively combines robust construction with precise guidance for demanding engineering applications.
| Année de production: | 2005 |
| Course X | 550 mm |
| Course Y | 350 mm |
| Course Z | 400 mm |
| Système de contrôle | NON |
| Année de production: | 2018 |
| Course X | 600 mm |
| Course Y | 400 mm |
| Course Z | 410 mm |
| Système de contrôle | OUI |
| Système de contrôle Fanuc | Fanuc 31i |
| Poids maxi de la piece a usiner | 1000 kg |
| Année de production: | 2014 |
| Course X | 600 mm |
| Course Y | 400 mm |
| Course Z | 410 mm |
| Système de contrôle | OUI |
| Système de contrôle Fanuc | Fanuc 31i |
| Poids maxi de la piece a usiner | 1000 kg |
| Année de production: | 2006 |
| Course X | 500 mm |
| Course Y | 350 mm |
| Course Z | 300 mm |
| Dimensions hors tout | 2550x2800x2150 mm |
| Poids maxi de la piece a usiner | 1500 kg |
| Diamètre maxi du fil | 0,1-0,36 mm |
| Poids totale de la machine | 3500 kg |
| Système de contrôle | NON |
| Année de production: | 2000 |
| Course X | 400 mm |
| Course Y | 250 mm |
| Course Z | 200 mm |
| Dimensions hors tout | 1800 x 1600 x 2180 mm |
| Poids totale de la machine | 2500 kg |
| Diametre de la table | 850 x 500 x 200 mm |
| Poids maxi de la piece a usiner | 500 kg |
| Système de contrôle | NON |