| Номинальное усилие | 50 t |
| Отбортовочная длина | 2500 mm |
| Тип привода пресса | electro-mechanical |
| Мощность гл. электромотора | 5,5 kW |
| Ход молота | 65 mm |
| Перестановка молота | 125 mm |
| Масса станка | 4800 kg |
| Размеры ДхШхВ | 2800x1450x2550 mm |
Компания не несет ответственности за любые неточности или пробелы в информации на данном Сайте
Technical Condition:
The machine is in good technical condition, currently without the possibility of testing.
Modernization in 2010:
FESTO pneumatic components.
Central lubrication system.
New drive system – electric motor and gearbox for adjusting the distance between the table and the ram via UP and DOWN buttons on the control panel.
Servo-electric adjustment of X-axis backgauges (rod guides, ball screws) – input of the required value via the display, including fast manual adjustment of backgauge distance and height.
Product Description:
The LO 50 conventional press brake, manufactured by Stroje a zariadenia Piesok, is a reliable solution for precise sheet metal bending and forming in single-piece and small-series mechanical production. Thanks to its electromechanical drive, this rigid machine offers stable performance and easy maintenance. It is an ideal choice for workshops looking for a proven mechanical design with a long service life, ensuring efficient metal processing while maintaining low operating costs and high flexibility.
| Год изготовления: | 1978 |
| Номинальное усилие | 200 t |
| Отбортовочная длина | 4000 mm |
| Тип привода пресса | |
| Размеры стола | 4000x200 mm |
| Мощность гл. электромотора | 22 kW |
| Размеры ДхШхВ | 4420x2060x3800 mm |
| Масса станка | 22660 kg |
| ЧПУ | Нет |
| Год изготовления: | 1984 |
| Номинальное усилие | 50 t |
| Отбортовочная длина | 2000 mm |
| Тип привода пресса | Hydraulický |
| ЧПУ | Нет |
| Год изготовления: | 2013 |
| Номинальное усилие | 50 t |
| Отбортовочная длина | 2000 mm |
| Тип привода пресса | Hydraulický |
| Мощность гл. электромотора | 5,1 kW |
| Масса | 4000 kg |
| Макс. толщина листа | 10 mm |
| Кол-во управляемых осей | 4 |
| Размеры ДхШхВ | 2500 x 3000 x 2000 mm |
| ЧПУ | Нет |
| Год изготовления: | 0 |
| Номинальное усилие | 160 t |
| Отбортовочная длина | 3200 mm |
| Тип привода пресса | Hydraulický |
| Расстояние между центрами | 2600 mm |
| Вылет | 320 mm |
| Мощность гл. электромотора | 11 kW |
| Размеры ДхШхВ | 3260 x 1460 x 2640 mm |
| Масса станка | 10500 kg |
| ЧПУ | Нет |
| Год изготовления: | 1990 |
| Номинальное усилие | 250 t |
| Отбортовочная длина | 4000 mm |
| Тип привода пресса | Hydraulický |
| Ход молота | 300 mm |
| Проходимость между колоннами | 3430 mm |
| Масса станка | 18650 kg |
| Размеры ДхШхВ | 4900 x 1770 x 3250 mm |
| ЧПУ | Нет |