| Hajlítási erő | 50 t |
| Hajlítási hossz | 2500 mm |
| Az élhajlító meghajtásának típusa | electro-mechanical |
| A főmotor teljesítménye | 5,5 kW |
| A medve lökete | 65 mm |
| A medve állíthatósága | 125 mm |
| A gép súlya | 4800 kg |
| Méretek hossz.×szél.×mag. | 2800x1450x2550 mm |
Műszaki paraméterek változásának a joga fenntartva.
Technical Condition:
The machine is in good technical condition, currently without the possibility of testing.
Modernization in 2010:
FESTO pneumatic components.
Central lubrication system.
New drive system – electric motor and gearbox for adjusting the distance between the table and the ram via UP and DOWN buttons on the control panel.
Servo-electric adjustment of X-axis backgauges (rod guides, ball screws) – input of the required value via the display, including fast manual adjustment of backgauge distance and height.
Product Description:
The LO 50 conventional press brake, manufactured by Stroje a zariadenia Piesok, is a reliable solution for precise sheet metal bending and forming in single-piece and small-series mechanical production. Thanks to its electromechanical drive, this rigid machine offers stable performance and easy maintenance. It is an ideal choice for workshops looking for a proven mechanical design with a long service life, ensuring efficient metal processing while maintaining low operating costs and high flexibility.
| Gyártás éve: | 1978 |
| Hajlítási erő | 200 t |
| Hajlítási hossz | 4000 mm |
| Az élhajlító meghajtásának típusa | |
| Asztalméret | 4000x200 mm |
| A főmotor teljesítménye | 22 kW |
| Méretek hossz.×szél.×mag. | 4420x2060x3800 mm |
| A gép súlya | 22660 kg |
| Vezérlőrendszer | nem |
| Gyártás éve: | 1984 |
| Hajlítási erő | 50 t |
| Hajlítási hossz | 2000 mm |
| Az élhajlító meghajtásának típusa | Hydraulický |
| Vezérlőrendszer | nem |
| Gyártás éve: | 2013 |
| Hajlítási erő | 50 t |
| Hajlítási hossz | 2000 mm |
| Az élhajlító meghajtásának típusa | Hydraulický |
| A főmotor teljesítménye | 5,1 kW |
| Súly | 4000 kg |
| Max. lemezvastagság | 10 mm |
| Vezérelt tengelyek száma | 4 |
| Méretek hossz.×szél.×mag. | 2500 x 3000 x 2000 mm |
| Vezérlőrendszer | nem |
| Gyártás éve: | 0 |
| Hajlítási erő | 160 t |
| Hajlítási hossz | 3200 mm |
| Az élhajlító meghajtásának típusa | Hydraulický |
| Csúcstávolság | 2600 mm |
| Kinyúlás | 320 mm |
| A főmotor teljesítménye | 11 kW |
| Méretek hossz.×szél.×mag. | 3260 x 1460 x 2640 mm |
| A gép súlya | 10500 kg |
| Vezérlőrendszer | nem |
| Gyártás éve: | 1990 |
| Hajlítási erő | 250 t |
| Hajlítási hossz | 4000 mm |
| Az élhajlító meghajtásának típusa | Hydraulický |
| A medve lökete | 300 mm |
| Oszlopok közötti távolság | 3430 mm |
| A gép súlya | 18650 kg |
| Méretek hossz.×szél.×mag. | 4900 x 1770 x 3250 mm |
| Vezérlőrendszer | nem |