| System sterowania Fanuc | 160 i - MB control |
| Maks. średnica ściernicy | mm |
| Maks. rozmiary przedmiotu obrabianego | 360x250x250 mm |
| Rozmiary stołu | 900x260 mm |
| Przejazd osi X | 370 mm |
| Przejazd osi Y | 250 mm |
| Przejazd osi Z | 270 mm |
| Obroty wrzeciona | 2000 - 9000 /min. |
| Moc głównego elektrosilnika | 4 kW |
| Oś A | 0,001 ° |
| Oś C | +- 180 ° |
| Ciężar maszyny | 4000 kg |
| Rozmiary d x sz x w | 1470x2450x2170 mm |
Zmiana parametrów technicznych zastrzeżona.
The machine is in good technical condition; testing under power is possible.
Software: 5-axis QUINTO.
The Schneeberger NORMA 75 tool grinder, equipped with the Fanuc 160 i-MB control system, represents a high-precision solution for complex sharpening and production of cutting tools. Thanks to its rigid construction and advanced control, the machine is ideal for demanding grinding operations in toolrooms where maximum flexibility and repeatable accuracy are required. This compact grinder effectively combines the reliability of the Swiss brand with intuitive operation, bringing the user a significant increase in the efficiency of the entire production process.