| Sistem de control Fanuc | 160 i - MB control |
| Diametrul maxim al discului abraziv | mm |
| Dimensiunile maxime ale piesei de lucru | 360x250x250 mm |
| Dimensiunile mesei | 900x260 mm |
| Deplasarea pe axa X | 370 mm |
| Deplasarea pe axa Y | 250 mm |
| Deplasarea pe axa Z | 270 mm |
| Viteza axului | 2000 - 9000 /min. |
| Puterea motorului principal | 4 kW |
| Viteza de apropiere | 0,001 ° |
| Axa C | +- 180 ° |
| Geutatea mașinii | 4000 kg |
| Dimensiunile mașinii L x l x Î | 1470x2450x2170 mm |
Parametrii tehnici pot fi modificați.
The machine is in good technical condition; testing under power is possible.
Software: 5-axis QUINTO.
The Schneeberger NORMA 75 tool grinder, equipped with the Fanuc 160 i-MB control system, represents a high-precision solution for complex sharpening and production of cutting tools. Thanks to its rigid construction and advanced control, the machine is ideal for demanding grinding operations in toolrooms where maximum flexibility and repeatable accuracy are required. This compact grinder effectively combines the reliability of the Swiss brand with intuitive operation, bringing the user a significant increase in the efficiency of the entire production process.