| Système de contrôle Fanuc | 160 i - MB control |
| Diamètre maxi du disque de meulage | mm |
| Dimensions maxi de la piece a usiner | 360x250x250 mm |
| Dimensions de la table | 900x260 mm |
| Course X | 370 mm |
| Course Y | 250 mm |
| Course Z | 270 mm |
| Vitesse de broche | 2000 - 9000 /min. |
| Puissance du moteur principal | 4 kW |
| Axe A | 0,001 ° |
| Axe C | +- 180 ° |
| Poids totale de la machine | 4000 kg |
| Dimensions hors tout | 1470x2450x2170 mm |
Sujet au changement de paramètres techniques.
The machine is in good technical condition; testing under power is possible.
Software: 5-axis QUINTO.
The Schneeberger NORMA 75 tool grinder, equipped with the Fanuc 160 i-MB control system, represents a high-precision solution for complex sharpening and production of cutting tools. Thanks to its rigid construction and advanced control, the machine is ideal for demanding grinding operations in toolrooms where maximum flexibility and repeatable accuracy are required. This compact grinder effectively combines the reliability of the Swiss brand with intuitive operation, bringing the user a significant increase in the efficiency of the entire production process.