| Nominalna siła kształtująca prasy | 400 t |
| Rozmiary stołu | 1240x830 mm |
| Ciężar maszyny | 22000 kg |
| Rozmiary d x sz x w | 1550x2950x3620 mm |
| Moc silniku napędzanych narzędzi | 30 kW |
Zmiana parametrów technicznych zastrzeżona.
The machine is currently disconnected, but it can be plugged in for testing.
The Šmeral LE 400 C eccentric press represents a robust solution for the efficient forming, shearing, and stamping of metal parts in both medium and mass production. This reliable machine, featuring a traditional design, excels in high rigidity and precision, ensuring stable results even during demanding operations. Thanks to its versatility, it is suitable for a wide range of engineering plants seeking high-performance equipment for cold forming with a long service life and easy maintenance in daily industrial use.
| Rok produkcji: | 2017 |
| Nominalna siła kształtująca prasy | 250 t |
| Rozmiary stołu | 1120 x 800 mm |
| Rozmiary suwaka | 800 x 475 mm |
| Przestawienie suwaka | 110 mm |
| Rozmiary d x sz x w | 1350 x 2550 x 2915 mm |
| Ciężar maszyny | 13000 kg |
| Ilość skoków | 45 /min |
| System sterowania | nie |
| Rok produkcji: | 1982 |
| Nominalna siła kształtująca prasy | 150 t |
| Rozmiary stołu | 1250x800 mm |
| Skok suwaka | 7-120 mm |
| Przestawienie suwaka | 100 mm |
| Wysokość zacisku | 450 mm |
| Ilość skoków | 40 /min |
| Rozmiary suwaka | 700x550 mm |
| System sterowania | nie |
| Rok produkcji: | 1990 |
| Nominalna siła kształtująca prasy | 250 t |
| Rozmiary stołu | 1120 x 800 mm |
| Skok suwaka | 24-180 mm |
| Przestawienie suwaka | 125 mm |
| Rozmiary d x sz x w | 1520 x 2770 x 3760 mm |
| Ciężar maszyny | 18 060 kg |
| Ilość skoków | 45 /min |
| System sterowania | nie |
| Rok produkcji: | 1982 |
| Nominalna siła kształtująca prasy | 400 t |
| Rozmiary stołu | 1250x750 mm |
| Skok suwaka | 40-140 mm |
| Przestawienie suwaka | 125 mm |
| Ilość skoków | 32 /min |
| Wysokość zacisku | 450 mm |
| Moc głównego elektrosilnika | 30 kW |
| Rozmiary d x sz x w | 1600x3700x3500 mm |
| Ciężar maszyny | 23000 kg |
| System sterowania | nie |
| Rok produkcji: | 0 |
| Nominalna siła kształtująca prasy | 160 t |
| Rozmiary stołu | 1240x860 mm |
| Wysokość zacisku | 450 mm |
| Ilość skoków | 80 /min |
| Skok suwaka | 8-160 mm |
| Przestawienie skoku | 125 mm |
| Ciężar maszyny | 18200 kg |
| System sterowania | nie |