| Nominalna siła kształtująca prasy | 250 t |
| Rozmiary stołu | 1120 x 800 mm |
| Maks. skok suwaka | 30 mm |
| Rozmiary suwaka | 800 x 475 mm |
| Przestawienie suwaka | 110 mm |
| Wysokość zacisku | 360 mm |
| Moc głównego elektrosilnika | 20 kW |
| Rozmiary d x sz x w | 1350 x 2550 x 2915 mm |
| Ciężar maszyny | 12 880 kg |
Zmiana parametrów technicznych zastrzeżona.
The machine is in good condition; testing is possible.
The VSS LE 250 C eccentric press represents a robust solution for precise shearing and forming operations in industrial production. With its high frame rigidity, this machine is ideal for the efficient processing of sheet metal parts and demanding stampings. Its main benefits are reliability and versatility when integrated into production processes. Thanks to a modernization carried out in 2016, it offers stable performance and precision, making it an effective tool for increasing productivity in press shops and toolrooms requiring high forming force.
| Rok produkcji: | 0 |
| Nominalna siła kształtująca prasy | 100 t |
| Rozmiary stołu | mm |
| System sterowania | nie |
| Rok produkcji: | 1982 |
| Nominalna siła kształtująca prasy | 160 t |
| Rozmiary stołu | 1000 x 740 mm |
| Maks. skok suwaka | 25-160 mm |
| Rozmiary suwaka | 710 x 425 mm |
| Przestawienie suwaka | 100 mm |
| Wysokość zacisku | 455 mm |
| Moc głównego elektrosilnika | 11 kW |
| Rozmiary d x sz x w | 1380 x 1950 x 3350 mm |
| Ciężar maszyny | 12 000 kg |
| System sterowania | nie |
| Rok produkcji: | 0 |
| Nominalna siła kształtująca prasy | 100 t |
| Rozmiary stołu | 1000x640 mm |
| Ciężar maszyny | 10600 kg |
| Przestawienie suwaka | 90 mm |
| Ilość skoków | 75-150 /min |
| Moc głównego elektrosilnika | 6/10 kW |
| Rozmiary d x sz x w | 1725 x 2230 x 2970 mm |
| System sterowania | nie |
| Rok produkcji: | 1983 |
| Nominalna siła kształtująca prasy | 250 t |
| Rozmiary stołu | 1120 x 800 mm |
| Skok suwaka | 24-180 mm |
| Przestawienie suwaka | 125 mm |
| Rozmiary d x sz x w | 1520 x 2770 x 3760 mm |
| Ciężar maszyny | 18 060 kg |
| Ilość skoków | 45 /min |
| System sterowania | nie |
| Rok produkcji: | 1977 |
| Nominalna siła kształtująca prasy | 100 t |
| Rozmiary stołu | 1000 x 640 mm |
| Przestawienie suwaka | 90 mm |
| Ilość skoków | 75-150 /min |
| Rozmiary d x sz x w | 1725 x 2230 x 2970 mm |
| Ciężar maszyny | 10600 kg |
| Maks. skok suwaka | 10-125 mm |
| System sterowania | nie |