| Presskraft | 250 t |
| Die Abmessungen des Desktop | 1120 x 800 mm |
| Max. Stößelhub | 30 mm |
| Stößelabmessungen | 800 x 475 mm |
| Stößelverstellung | 110 mm |
| Einbauhohe | 360 mm |
| Hauptmotorleistung | 20 kW |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 1350 x 2550 x 2915 mm |
| Maschinengewicht | 12 880 kg |
Änderungen und Irrtümer in den technischen Daten, Angaben und Preisen sowie Zwischenverkauf vorbehalten.
The machine is in good condition; testing is possible.
The VSS LE 250 C eccentric press represents a robust solution for precise shearing and forming operations in industrial production. With its high frame rigidity, this machine is ideal for the efficient processing of sheet metal parts and demanding stampings. Its main benefits are reliability and versatility when integrated into production processes. Thanks to a modernization carried out in 2016, it offers stable performance and precision, making it an effective tool for increasing productivity in press shops and toolrooms requiring high forming force.
| Baujahr: | 0 |
| Presskraft | 100 t |
| Die Abmessungen des Desktop | mm |
| Kontrollsystem | nein |
| Baujahr: | 1982 |
| Presskraft | 160 t |
| Die Abmessungen des Desktop | 1000 x 740 mm |
| Max. Stößelhub | 25-160 mm |
| Stößelabmessungen | 710 x 425 mm |
| Stößelverstellung | 100 mm |
| Einbauhohe | 455 mm |
| Hauptmotorleistung | 11 kW |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 1380 x 1950 x 3350 mm |
| Maschinengewicht | 12 000 kg |
| Kontrollsystem | nein |
| Baujahr: | 0 |
| Presskraft | 100 t |
| Die Abmessungen des Desktop | 1000x640 mm |
| Maschinengewicht | 10600 kg |
| Stößelverstellung | 90 mm |
| Hubanzahl | 75-150 /min |
| Hauptmotorleistung | 6/10 kW |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 1725 x 2230 x 2970 mm |
| Kontrollsystem | nein |
| Baujahr: | 1983 |
| Presskraft | 250 t |
| Die Abmessungen des Desktop | 1120 x 800 mm |
| Stößelhub | 24-180 mm |
| Stößelverstellung | 125 mm |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 1520 x 2770 x 3760 mm |
| Maschinengewicht | 18 060 kg |
| Hubanzahl | 45 /min |
| Kontrollsystem | nein |
| Baujahr: | 1977 |
| Presskraft | 100 t |
| Die Abmessungen des Desktop | 1000 x 640 mm |
| Stößelverstellung | 90 mm |
| Hubanzahl | 75-150 /min |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 1725 x 2230 x 2970 mm |
| Maschinengewicht | 10600 kg |
| Max. Stößelhub | 10-125 mm |
| Kontrollsystem | nein |