| Nominalna siła kształtująca prasy | 28 t |
| Rozmiary stołu | mm |
| Maks. skok suwaka | 260 mm |
| Ciężar maszyny | 480 kg |
| Rozmiary d x sz x w | 1230x700x1587 mm |
Zmiana parametrów technicznych zastrzeżona.
Good technical condition, under power.
The CDCR 28/74-2 hydraulic press from the renowned manufacturer Rakovnické tvářecí stroje s.r.o. represents a reliable solution for efficient metal forming in toolrooms and mass production. This compact machine is ideal for precise pressing operations, assembly work, or component bending. Thanks to its design, it ensures stable performance and high precision during material processing, making it an effective tool for operations emphasizing quality and the long service life of production equipment.
| Rok produkcji: | 0 |
| Nominalna siła kształtująca prasy | 100 t |
| Rozmiary stołu | 750x560 mm |
| Rozmiary suwaka | 530x400 mm |
| Moc głównego elektrosilnika | 15 kW |
| Rozmiary d x sz x w | 1900x1200x3030 mm |
| Ciężar maszyny | 5000 kg |
| Maks. skok suwaka | 500 mm |
| Przewężenie | 360 mm |
| System sterowania | nie |
| Rok produkcji: | 1959 |
| Nominalna siła kształtująca prasy | 10 t |
| Rozmiary stołu | 500x400 mm |
| Rozmiary suwaka | 450x280 mm |
| Moc głównego elektrosilnika | 4 kW |
| Rozmiary d x sz x w | 1300x1000x2220 mm |
| Ciężar maszyny | 1100 kg |
| System sterowania | nie |
| Rok produkcji: | 1984 |
| Nominalna siła kształtująca prasy | 160 t |
| Rozmiary stołu | 900x630 mm |
| Moc głównego elektrosilnika | 17 kW |
| Ciężar maszyny | 7000 kg |
| Prędkość zbliżania się | 200 mm/s |
| Skok suwaka | 500 mm |
| System sterowania | nie |
| Rok produkcji: | 0 |
| Nominalna siła kształtująca prasy | 40 t |
| Przejście między stojakami | 800 mm |
| Skok suwaka | 360 mm |
| Ciężar maszyny | 2800 kg |
| Rozmiary d x sz x w | 1 700 × 1 100 × 2 800 mm mm |
| System sterowania | nie |
| Rok produkcji: | 0 |
| Nominalna siła kształtująca prasy | 80 t |
| Rozmiary stołu | 400x500 mm |
| Moc głównego elektrosilnika | 7 kW |
| System sterowania | nie |