| Sistem de control OKUMA | OSP-P300LA-e |
| Diametrul de strunjire | 300 mm |
| Lungimea de strunjire | 450 mm |
| Batiu inclinat/oblic | da |
| Axa Y | nu |
| Contra-ax | nu |
| Alezaj ax' | 68 mm |
| Cap de frezare/freză | nu |
| Scule acționate | da |
| Numărul de poziții a sculelor (din care acționate) | 12/12 |
| Alimentator de bãri | nu |
| Deplasarea pe axa X | 235 mm |
| Deplasarea pe axa Z | 520 mm |
| Axa C | 360 ° |
| Geutatea mașinii | 5000 kg |
| Dimensiunile mașinii L x l x Î | 2545x1870x1791 mm |
| Puterea motorului principal | 11/15 kW |
| Viteza axului | 38 - 3800 /min. |
Parametrii tehnici pot fi modificați.
The machine is in excellent condition.
The Okuma Genos L3000-e lathe represents a highly efficient solution for precision slant-bed turning operations. Thanks to the integration of live tooling and a continuous C-axis, the machine enables complex machining cycles, including milling and drilling, in a single setup. This multi-axis CNC machine is an ideal choice for production workshops seeking rigidity, stability, and high precision, supported by the modern OSP-P300LA-e control system, which significantly boosts productivity and user comfort during part production.
| An fabricație: | 2005 |
| Sistem de control | da |
| Sistem de control Siemens | Sinumerik 840 D |
| Diametrul de strunjire | 365 mm |
| Lungimea de strunjire | 450 mm |
| Batiu inclinat/oblic | da |
| Axa Y | nu |
| Contra-ax | nu |
| Alezaj ax' | 60 mm |
| Cap de frezare/freză | nu |
| Scule acționate | da |
| Numărul de poziții a sculelor (din care acționate) | 12/6 |
| Viteza axului | 0 - 6000 /min. |
| Puterea motorului principal | 12/16 kW |
| Axa C | 360 ° |
| Diametrul maxim al bării | 60 mm |
| Dimensiunile mașinii L x l x Î | 4000 x 1640 x 1730 mm |
| Geutatea mașinii | 3500 kg |
| An fabricație: | 2009 |
| Sistem de control | da |
| Sistem de control Mazatrol | MATRIX NEXUS |
| Diametrul de strunjire | 380 mm |
| Lungimea de strunjire | 500 mm |
| Batiu inclinat/oblic | da |
| Axa Y | nu |
| Contra-ax | nu |
| Alezaj ax' | 74 mm |
| Cap de frezare/freză | nu |
| Scule acționate | da |
| Numărul de poziții a sculelor (din care acționate) | 12/12 |
| Alimentator de bãri | nu |
| Axa C | 0,0001 ° |
| Viteza axului | 35 - 4000 /min. |
| Viteza sculelor angrenate | 25 - 4500 /min |
| Cuplul maxim al axului | 465 Nm |
| Avansul rapid | X,Z 30/33 m/min |
| Geutatea mașinii | 5000 kg |
| Diametru periferic deasupra batiului | 675 mm |
| An fabricație: | 2015 |
| Sistem de control | da |
| Sistem de control Fanuc | Series 0i |
| Diametrul de strunjire | 376 mm |
| Lungimea de strunjire | 760 mm |
| Batiu inclinat/oblic | da |
| Axa Y | da |
| Contra-ax | nu |
| Alezaj ax' | 86 mm |
| Cap de frezare/freză | nu |
| Scule acționate | da |
| Numărul de poziții a sculelor (din care acționate) | 24/12 |
| Viteza axului | 0 - 3500 /min. |
| Diametru periferic deasupra batiului | 780 mm |
| Diametru periferic peste ghidaje | 630 mm |
| Viteza sculelor angrenate | 0 - 5000 /min |
| Deplasarea pe axa Y | 105 mm |
| Deplasarea pe axa X | 260 mm |
| Deplasarea pe axa Z | 830 mm |
| Puterea motorului principal | 18,5 kW |
| Dimensiunile mașinii L x l x Î | 3600x1900x2170 mm |
| An fabricație: | 2008 |
| Sistem de control | da |
| Sistem de control Siemens | Sinumerik 840D Sl |
| Diametrul de strunjire | 500 mm |
| Lungimea de strunjire | 780 mm |
| Batiu inclinat/oblic | da |
| Axa Y | da |
| Deplasarea pe axa Y (Strunguri) | 190 mm |
| Contra-ax | da |
| Alezaj ax' | 73 mm |
| Cap de frezare/freză | nu |
| Scule acționate | da |
| Numărul de poziții a sculelor (din care acționate) | 12 |
| Alimentator de bãri | da |
| Viteza axului | 0 - 6000 /min. |
| Viteza sculelor angrenate | 0 - 5000 /min |
| An fabricație: | 2011 |
| Sistem de control | da |
| Sistem de control Fanuc | 0i - TD |
| Diametrul de strunjire | 120 mm |
| Lungimea de strunjire | 250 mm |
| Batiu inclinat/oblic | da |
| Axa Y | nu |
| Contra-ax | nu |
| Alezaj ax' | 100 mm |
| Cap de frezare/freză | nu |
| Scule acționate | da |
| Numărul de poziții a sculelor (din care acționate) | 12 |
| Alimentator de bãri | nu |
| Dimensiunile mașinii L x l x Î | 1480x1360 mm |
| Viteza axului | 0 - 4000 /min. |