| Système de contrôle SAFAN | |
| Force de cintrage | 120 t |
| Longueur de pliage | 4300 mm |
| Nombre axes controlés | 4 |
| Compensation de la deformation inferieure | OUI |
| Type d´entraînement de la presse | Hydraulický |
Sujet au changement de paramètres techniques.
The machine is in good condition.
CNC control with touchscreen
Front support arms
Operating manual
Electrical and hydraulic schematics
Rear safety gate
Side safety gates
This Safan CNCL-K 120-4300 hydraulic press brake represents a reliable solution for precision sheet metal bending in engineering production. Thanks to the advanced SAFAN control system and integrated crowning (deflection compensation), the machine ensures high bend quality across the entire working length. Four controlled axes enable efficient processing of even complex shaped parts. This CNC machine is an ideal choice for operations seeking a combination of proven design and stability in metal forming.
| Année de production: | 2001 |
| Système de contrôle | OUI |
| Force de cintrage | 80 t |
| Longueur de pliage | 2620 mm |
| Nombre axes controlés | 4 |
| Compensation de la deformation inferieure | |
| Course du bélier | 200 mm |
| Poids totale de la machine | 5750 kg |
| Année de production: | 2009 |
| Système de contrôle | OUI |
| Force de cintrage | 85 t |
| Longueur de pliage | 2720 mm |
| Nombre axes controlés | 6 |
| Compensation de la deformation inferieure | OUI |
| Type d´entraînement de la presse | Hydraulický |
| Poids totale de la machine | 8200 kg |
| Dimensions hors tout | 3100 x 1740 x 2375 mm |
| Course X | 600 mm |
| Course Z | 1460 mm |
| Puissance du moteur principal | 17 kW |
| Année de production: | 2002 |
| Système de contrôle | OUI |
| Force de cintrage | 120 t |
| Longueur de pliage | 3100 mm |
| Nombre axes controlés | 3 |
| Compensation de la deformation inferieure | OUI |
| Type d´entraînement de la presse | Hydraulický |
| Course du bélier | 180 mm |
| Puissance du moteur principal | 7,5 kW |
| Poids totale de la machine | 8700 kg |
| Dimensions hors tout | 4200 x 1650 x 2775 mm mm |
| Année de production: | 2013 |
| Système de contrôle | OUI |
| Système de contrôle Cybelec | |
| Force de cintrage | 175 t |
| Longueur de pliage | 3050 mm |
| Nombre axes controlés | 4 |
| Compensation de la deformation inferieure | OUI |
| Type d´entraînement de la presse | Hydraulický |
| Course du bélier | 265 mm |
| Dimensions hors tout | 4250x2550x2750 mm |
| Poids totale de la machine | 11500 kg |
| Année de production: | 2012 |
| Système de contrôle | OUI |
| Système de contrôle Durma | |
| Force de cintrage | 220 t |
| Longueur de pliage | 3050 mm |
| Nombre axes controlés | 3 |
| Compensation de la deformation inferieure | OUI |
| Type d´entraînement de la presse | Hydraulický |
| Passage entre les colonnes | 2600 mm |
| Hauteur de serrage | 530 mm |
| Course du bélier | 265 mm |
| Puissance du moteur principal | 22 kW |
| Dimensions hors tout | 4250x1770x2900 mm |
| Poids totale de la machine | 12250 kg |