Soggetto a modifica dei parametri tecnici.
The machine is functional.
The TOS Čelákovice OF 71 gear hobbing machine represents a reliable solution for the precise production of spur and worm gears. This proven machine is an ideal choice for both single-piece and serial engineering production, where emphasis is placed on structural rigidity and long-term stability of the milling process. Thanks to its versatility, it enables efficient machining of external gears with high dimensional accuracy, making it a key element for facilities focused on the production of transmission components and geared parts.
| Anno di fabbricazione: | 1966 |
| Sistema di controllo | No |
| Diametro max. del pezzo lavorato | 1000 mm |
| Modulo | 10 - |
| Potenza del motore elettrico principale | 7,5 kW |
| Dimensioni lungh. x largh. x alt. | 3120 x 1870 x 2525 mm |
| Peso della macchina | 10000 kg |
| Anno di fabbricazione: | 0 |
| Sistema di controllo | No |
| Diametro max. del pezzo lavorato | 1000 mm |
| Modulo | 10 - |
| Potenza del motore elettrico principale | 7,5 kW |
| Dimensioni lungh. x largh. x alt. | 3120x1870x2525 mm |
| Peso della macchina | 8700 kg |
| Anno di fabbricazione: | 0 |
| Sistema di controllo | No |
| Diametro max. del pezzo lavorato | 3500 mm |
| Modulo | 30 - |
| Dimensioni lungh. x largh. x alt. | 7 410x 5 400x 4 820 mm |
| Diametro max. del pezzo lavorato | 3500 mm |
| Anno di fabbricazione: | 1977 |
| Sistema di controllo | No |
| Diametro max. del pezzo lavorato | 320 mm |
| Modulo | 6 - |
| Potenza del motore elettrico principale | 7,5 kW |
| Dimensioni lungh. x largh. x alt. | 1790x1375x2200 mm |
| Peso della macchina | 5420 kg |