| Diametro max. del pezzo lavorato | 1000 mm |
| Modulo | 10 - |
| Potenza del motore elettrico principale | 7,5 kW |
| Dimensioni lungh. x largh. x alt. | 3120 x 1870 x 2525 mm |
| Peso della macchina | 10000 kg |
Soggetto a modifica dei parametri tecnici.
Machine in good technical condition.
The TOS Čelákovice FO 10 gear hobbing machine represents a robust and reliable solution for the precise machining of spur and worm gears. This classic machine is an ideal choice for single-piece and small-batch engineering production, where emphasis is placed on mechanical durability and simple operation. Thanks to its design, it ensures a stable cutting process and long service life, making it an efficient tool for expanding production capacities in the field of conventional gear machining.
| Anno di fabbricazione: | 0 |
| Sistema di controllo | No |
| Diametro max. del pezzo lavorato | 1000 mm |
| Modulo | 10 - |
| Potenza del motore elettrico principale | 7,5 kW |
| Dimensioni lungh. x largh. x alt. | 3120x1870x2525 mm |
| Peso della macchina | 8700 kg |
| Anno di fabbricazione: | 0 |
| Sistema di controllo | No |
| Diametro max. del pezzo lavorato | 3500 mm |
| Modulo | 30 - |
| Dimensioni lungh. x largh. x alt. | 7 410x 5 400x 4 820 mm |
| Diametro max. del pezzo lavorato | 3500 mm |
| Anno di fabbricazione: | 1977 |
| Sistema di controllo | No |
| Diametro max. del pezzo lavorato | 320 mm |
| Modulo | 6 - |
| Potenza del motore elettrico principale | 7,5 kW |
| Dimensioni lungh. x largh. x alt. | 1790x1375x2200 mm |
| Peso della macchina | 5420 kg |