| 1060 | |
| Munkadarab max. átmérője | 1450 mm |
| 1250 | |
| 5000 | |
| A munkadarab max. magassága | 1400 mm |
| 700 | |
| Gerenda keresztmetszete | mm |
| Hajtott szerszámok | nem |
| 4 - 400 | |
| 3-3600 |
Műszaki paraméterek változásának a joga fenntartva.
The machine is in good condition, little used.
The SCHIESS DS 12 NC single-column vertical turret lathe is a robust solution for precision turning of large-scale workpieces. Equipped with the NUM 1060 control system, this vertical borer is an ideal choice for both piece and series production requiring reliability and efficient machining of heavy parts. The machine has undergone modernization, ensuring stability during demanding operations. It offers an optimal combination of rigidity and precision, making it a key asset for productivity.
| Gyártás éve: | 2026 |
| Vezérlőrendszer | igen |
| Sinumerik 840 D | |
| Munkadarab max. átmérője | 3000 mm |
| 2800 | |
| 18000 | |
| A munkadarab max. magassága | 1800 mm |
| 1400 | |
| Gerenda keresztmetszete | 320 mm |
| Hajtott szerszámok | nem |
| igen | |
| 12 | |
| 50 | |
| 40000 | |
| 1 - 100 |
| Gyártás éve: | 2026 |
| Vezérlőrendszer | igen |
| Sinumerik ONE | |
| Munkadarab max. átmérője | 2200 mm |
| 2000 | |
| 20000 | |
| A munkadarab max. magassága | 1760 mm |
| 1000 | |
| Gerenda keresztmetszete | 180 x 200 mm |
| Hajtott szerszámok | igen |
| 15 | |
| igen | |
| 15 | |
| 58 | |
| 6700x10400x6400 | |
| 19,5 | |
| 8 - 3300 | |
| Munka előtolás | 4000 mm/min |
| 10000 | |
| C tengely | 360 ° |
| igen | |
| 20 | |
| Síktárcsa fordulatszám-tartománya | 2 - 160 /min |
| 32000 | |
| 42080 |
| Gyártás éve: | 2026 |
| Vezérlőrendszer | igen |
| Sinumerik ONE | |
| Munkadarab max. átmérője | 1900 mm |
| 1600 | |
| 12000 | |
| A munkadarab max. magassága | 1760 mm |
| 1000 | |
| Gerenda keresztmetszete | 180x220 mm |
| Hajtott szerszámok | igen |
| 15 | |
| igen | |
| 15 | |
| C tengely | 360 ° |
| igen | |
| 20 | |
| 58 | |
| Síktárcsa fordulatszám-tartománya | 2 - 200 /min |
| 8 - 3300 | |
| 19,5 | |
| 27200 | |
| 5700x7000x5900 | |
| 33700 |
| Gyártás éve: | 0 |
| Vezérlőrendszer | igen |
| 204 | |
| Munkadarab max. átmérője | 1400 mm |
| 1250 | |
| A munkadarab max. magassága | 1150 mm |
| 6000 | |
| Hajtott szerszámok | nem |
| nem | |
| 30 | |
| 2970x2770x4250 | |
| 13000 |
| Gyártás éve: | 1972 |
| Vezérlőrendszer | nem |
| Munkadarab max. átmérője | 1600 mm |
| 1400 | |
| 5000 | |
| A munkadarab max. magassága | 1000 mm |
| 700 | |
| Gerenda keresztmetszete | mm |
| Hajtott szerszámok | |
| igen | |
| 5 | |
| 30 | |
| 3380 x 3240 x 4140 | |
| 17800 | |
| igen | |
| Síktárcsa fordulatszám-tartománya | 4 - 200 /min |