| Presskraft | 15 t |
| Die Abmessungen des Desktop | mm |
| Stößelhub | 220 mm |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 1050x690x1400 mm |
| Maschinengewicht | 450 kg |
Änderungen und Irrtümer in den technischen Daten, Angaben und Preisen sowie Zwischenverkauf vorbehalten.
Good technical condition, under power.
This CDCR 13/43-11 hydraulic press from the renowned manufacturer Rakovnické tvářecí stroje s.r.o. represents a reliable solution for efficient forming and pressing in metalworking operations. Thanks to its design, it is ideal for precision operations requiring stable pressure and high frame rigidity. The machine offers an optimal balance between performance and compact dimensions, making it a versatile asset for both mass and piece production, where emphasis is placed on operational reliability and long service life.
| Baujahr: | 0 |
| Presskraft | 160 t |
| Die Abmessungen des Desktop | 900x630 mm |
| Stößelabmessungen | 750x450 mm |
| Hauptmotorleistung | 15 kW |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 2200x1250x3280 mm |
| Maschinengewicht | 6838 kg |
| Kontrollsystem | nein |
| Baujahr: | 1978 |
| Presskraft | 63 t |
| Die Abmessungen des Desktop | 620x500 mm |
| Hauptmotorleistung | 22 kW |
| Kontrollsystem | nein |
| Baujahr: | 0 |
| Presskraft | 100 t |
| Die Abmessungen des Desktop | 750x560 mm |
| Stößelabmessungen | 530x400 mm |
| Hauptmotorleistung | 15 kW |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 1900x1200x3030 mm |
| Maschinengewicht | 5000 kg |
| Max. Stößelhub | 500 mm |
| Ausladung | 360 mm |
| Kontrollsystem | nein |
| Baujahr: | 1959 |
| Presskraft | 10 t |
| Die Abmessungen des Desktop | 500x400 mm |
| Stößelabmessungen | 450x280 mm |
| Hauptmotorleistung | 4 kW |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 1300x1000x2220 mm |
| Maschinengewicht | 1100 kg |
| Kontrollsystem | nein |
| Baujahr: | 1984 |
| Presskraft | 160 t |
| Die Abmessungen des Desktop | 900x630 mm |
| Hauptmotorleistung | 17 kW |
| Maschinengewicht | 7000 kg |
| Anfluggeschwindigkeit | 200 mm/s |
| Stößelhub | 500 mm |
| Kontrollsystem | nein |