| Max. Werkstücklänge | 320 mm |
| Drehdurchmesser über Bett | 32 mm |
| Steuerung Mitsubishi | |
| Spindeldrehzahl | 0 - 8000 /min. |
| Stangenlader | ja |
| Max. Stangendurchmesser | 32 mm |
Änderungen und Irrtümer in den technischen Daten, Angaben und Preisen sowie Zwischenverkauf vorbehalten.
Citizen A32 Swiss-Type Automatic Lathe with FMB Bar Feeder. The machine is in very good condition; inspection is possible by appointment.
The Citizen A32 automatic lathe represents a highly efficient solution for precision machining of rotary components in mass production. This modern machine (built in 2014) is ideal for complex operations requiring high stability and speed. Thanks to the combination of a top-tier Mitsubishi control system and an integrated bar feeder, it maximizes workshop productivity and minimizes non-productive time. The A32 model is a sought-after choice for operations emphasizing reliability and the precise processing of demanding workpieces
| Baujahr: | 2008 |
| Max. Werkstücklänge | 184 mm |
| Drehdurchmesser über Bett | mm |
| Kontrollsystem | nein |
| Baujahr: | 2008 |
| Max. Werkstücklänge | mm |
| Drehdurchmesser über Bett | mm |
| Maschinengewicht | 4850 kg |
| Kontrollsystem | ja |
| Steuerung Siemens | |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 2588x1150x1765 mm |
| Spindeldrehzahl | 0 - 10000 /min. |
| Baujahr: | 2006 |
| Max. Werkstücklänge | 200 mm |
| Drehdurchmesser über Bett | mm |
| Kontrollsystem | ja |
| Steuerung Fanuc | |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 2270x1650x2200(2500) mm |
| Maschinengewicht | 3500 kg |
| Baujahr: | 0 |
| Max. Werkstücklänge | 3000 mm |
| Drehdurchmesser über Bett | 22 mm |
| Kontrollsystem | ja |
| Steuerung Mitsubishi | |
| Maschinengewicht | 1850 kg |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 2370x1105x1890 mm |
| Spindeldrehzahl | 50 - 7000 /min. |
| Baujahr: | 2004 |
| Max. Werkstücklänge | 160 mm |
| Drehdurchmesser über Bett | mm |
| Maschinengewicht | 3000 kg |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 1100× 7270 × 1950 mm |
| Kontrollsystem | nein |