| Control system Siemens | Sinumerik 840 D |
| Max. diameter of workpiece | 1000 mm |
| Clamping diameter of rotary table | 1250 mm |
| Max. load of table | 1600 kg |
| Max. workpiece height | 800 mm |
| Ram travel (Z) | 500 mm |
| Ram size | mm |
| Driven Tools | NO |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 12 |
| Number of driven axes | 2 |
| Main motor power | 56 kW |
| Table rotation | 1 - 500 /min |
| Rapid feed | 1-6000 m/min |
| Machine dimensions l x w x h | 3 800 × 3 600 × 4 200 mm |
| Machine weight | 17 500 kg |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in operation.
It has a chip conveyor and two pallets.
This single-column 12 DS 100 carousel lathe is the ideal solution for precision turning and drilling of large, circular workpieces. Thanks to its robust construction and stability, the machine is designed for demanding operations in heavy engineering, where it ensures high surface quality even with heavy material removal. The single-column design allows easy access to the work area, which streamlines handling and reduces setup times for medium and large production runs.
| YOM: | 2026 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik 840 D |
| Max. diameter of workpiece | 3000 mm |
| Clamping diameter of rotary table | 2800 mm |
| Max. load of table | 18000 kg |
| Max. workpiece height | 1800 mm |
| Ram travel (Z) | 1400 mm |
| Ram size | 320 mm |
| Driven Tools | NO |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 12 |
| Main motor power | 50 kW |
| Machine weight | 40000 kg |
| Table rotation | 1 - 100 /min |
| YOM: | 2026 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik ONE |
| Max. diameter of workpiece | 2200 mm |
| Clamping diameter of rotary table | 2000 mm |
| Max. load of table | 20000 kg |
| Max. workpiece height | 1760 mm |
| Ram travel (Z) | 1000 mm |
| Ram size | 180 x 200 mm |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 15 |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 15 |
| Main motor power | 58 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 6700x10400x6400 mm |
| Power of driven tools | 19,5 kW |
| Speed driven tools | 8 - 3300 /min |
| Working feed | 4000 mm/min |
| Rapid feed | 10000 m/min |
| Axis C | 360 ° |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 20 bar |
| Rotations of clamping plate | 2 - 160 /min |
| Machine weight | 32000 kg |
| Max. torque of face plate | 42080 Nm |
| YOM: | 2026 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik ONE |
| Max. diameter of workpiece | 1900 mm |
| Clamping diameter of rotary table | 1600 mm |
| Max. load of table | 12000 kg |
| Max. workpiece height | 1760 mm |
| Ram travel (Z) | 1000 mm |
| Ram size | 180x220 mm |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 15 |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 15 |
| Axis C | 360 ° |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 20 bar |
| Main motor power | 58 kW |
| Rotations of clamping plate | 2 - 200 /min |
| Speed driven tools | 8 - 3300 /min |
| Power of driven tools | 19,5 kW |
| Machine weight | 27200 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 5700x7000x5900 mm |
| Max. torque of face plate | 33700 Nm |
| YOM: | 0 |
| Control system | YES |
| Control system NCT | 204 |
| Max. diameter of workpiece | 1400 mm |
| Clamping diameter of rotary table | 1250 mm |
| Max. workpiece height | 1150 mm |
| Max. load of table | 6000 kg |
| Driven Tools | NO |
| Tool magazine | NO |
| Main motor power | 30 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 2970x2770x4250 mm |
| Machine weight | 13000 kg |
| YOM: | 1972 |
| Control system | NO |
| Max. diameter of workpiece | 1600 mm |
| Clamping diameter of rotary table | 1400 mm |
| Max. load of table | 5000 kg |
| Max. workpiece height | 1000 mm |
| Ram travel (Z) | 700 mm |
| Ram size | mm |
| Driven Tools | |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 5 |
| Main motor power | 30 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 3380 x 3240 x 4140 mm |
| Machine weight | 17800 kg |
| Turret head | YES |
| Rotations of clamping plate | 4 - 200 /min |