| Rated deformation force press | 100 t |
| Table dimensions | 30 x 22.4 in |
| Machine weight | 4940 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 76 x 48 x 0 in |
| Main motor power | 15 kW |
| Ram dimensions | 21.2 x 16 in |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in good condition; testing is possible.
The PYE 100 S/1 hydraulic press, manufactured by VEB Kombinat Umformtechnik, represents a reliable solution for a wide range of metal-forming operations. This universal machine is ideal for pressing, bending, straightening, or assembly work where high precision and stable performance are required. Its robust construction ensures a long service life even under intensive use in workshop environments. Thanks to its versatility and simple operation, it will effectively increase your production productivity while maintaining low costs.
| YOM: | 0 |
| Rated deformation force press | 10 t |
| Dimensions of table working surface | 500x400 mm |
| Ram dimensions | 360x280 mm |
| Main motor power | 5,1 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 1300x1000x2200 mm |
| Machine weight | 1272 kg |
| Control system | NO |
| YOM: | 2005 |
| Rated deformation force press | 28 t |
| Dimensions of table working surface | mm |
| Max. ram stroke | 260 mm |
| Machine weight | 480 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 1230x700x1587 mm |
| Control system | NO |
| YOM: | 2012 |
| Rated deformation force press | 150 t |
| Dimensions of table working surface | 700x1200 mm |
| Number of rolls | 2 |
| Max. ram stroke | 400 mm |
| Main motor power | 18,5 kW |
| Control system | NO |
| YOM: | 0 |
| Rated deformation force press | 160 t |
| Machine weight | 6838 kg |
| Table dimensions | 900x630 mm |
| Machine dimensions l x w x h | 2200x1250x3280m mm |
| Main motor power | 15 kW |
| Control system | NO |
| YOM: | 2003 |
| Rated deformation force press | 500 t |
| Dimensions of table working surface | 2000x3000 mm |
| Ram dimensions | 2000x3000 mm |
| Ram stroke | 800 mm |
| Downstroke | 280 mm |
| Main motor power | 30 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 5400x2700×4700 mm |
| Machine weight | 38000 kg |
| Control system | NO |