| Rated deformation force press | 150 t |
| Dimensions of table working surface | 28 x 48 in |
| Number of rolls | 2 |
| Max. ram stroke | 16 in |
| Main motor power | 18,5 kW |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in very good condition. Possibility of testing by prior arrangement
Safety features: Light barrier (450 mm) and safety covers.
Noise level: 77 dBA.
Power supply: 380 V.
The Hidroliksan HCP 150 hydraulic press offers a robust solution for precise metal forming, pressing, and bending in industrial environments. This 2012 machine is ideal for operations requiring high reliability when processing large workpieces. The main benefit is its very good technical condition and integrated safety features, including light barriers and covers, ensuring safe operation. The unit operates quietly and is ready for immediate production deployment with testing possible.
| YOM: | 0 |
| Rated deformation force press | 10 t |
| Dimensions of table working surface | 500x400 mm |
| Ram dimensions | 360x280 mm |
| Main motor power | 5,1 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 1300x1000x2200 mm |
| Machine weight | 1272 kg |
| Control system | NO |
| YOM: | 2005 |
| Rated deformation force press | 28 t |
| Dimensions of table working surface | mm |
| Max. ram stroke | 260 mm |
| Machine weight | 480 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 1230x700x1587 mm |
| Control system | NO |
| YOM: | 0 |
| Rated deformation force press | 160 t |
| Machine weight | 6838 kg |
| Table dimensions | 900x630 mm |
| Machine dimensions l x w x h | 2200x1250x3280m mm |
| Main motor power | 15 kW |
| Control system | NO |
| YOM: | 2003 |
| Rated deformation force press | 500 t |
| Dimensions of table working surface | 2000x3000 mm |
| Ram dimensions | 2000x3000 mm |
| Ram stroke | 800 mm |
| Downstroke | 280 mm |
| Main motor power | 30 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 5400x2700×4700 mm |
| Machine weight | 38000 kg |
| Control system | NO |
| YOM: | 0 |
| Rated deformation force press | 100 t |
| Table dimensions | 750x560 mm |
| Machine weight | 4940 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 1900x1200x3030mm mm |
| Main motor power | 15 kW |
| Ram dimensions | 530x400 mm |
| Control system | NO |