| Rated deformation force press | 15 t |
| Dimensions of table working surface | mm |
| Ram stroke | 220 mm |
| Machine dimensions l x w x h | 1050x690x1400 mm |
| Machine weight | 450 kg |
Subject to change of technical parameters.
Good technical condition, under power.
This CDCR 13/43-11 hydraulic press from the renowned manufacturer Rakovnické tvářecí stroje s.r.o. represents a reliable solution for efficient forming and pressing in metalworking operations. Thanks to its design, it is ideal for precision operations requiring stable pressure and high frame rigidity. The machine offers an optimal balance between performance and compact dimensions, making it a versatile asset for both mass and piece production, where emphasis is placed on operational reliability and long service life.
| YOM: | 0 |
| Rated deformation force press | 10 t |
| Dimensions of table working surface | 500x400 mm |
| Ram dimensions | 360x280 mm |
| Main motor power | 5,1 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 1300x1000x2200 mm |
| Machine weight | 1272 kg |
| Control system | NO |
| YOM: | 2005 |
| Rated deformation force press | 28 t |
| Dimensions of table working surface | mm |
| Max. ram stroke | 260 mm |
| Machine weight | 480 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 1230x700x1587 mm |
| Control system | NO |
| YOM: | 2012 |
| Rated deformation force press | 150 t |
| Dimensions of table working surface | 700x1200 mm |
| Number of rolls | 2 |
| Max. ram stroke | 400 mm |
| Main motor power | 18,5 kW |
| Control system | NO |
| YOM: | 0 |
| Rated deformation force press | 160 t |
| Machine weight | 6838 kg |
| Table dimensions | 900x630 mm |
| Machine dimensions l x w x h | 2200x1250x3280m mm |
| Main motor power | 15 kW |
| Control system | NO |
| YOM: | 2003 |
| Rated deformation force press | 500 t |
| Dimensions of table working surface | 2000x3000 mm |
| Ram dimensions | 2000x3000 mm |
| Ram stroke | 800 mm |
| Downstroke | 280 mm |
| Main motor power | 30 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 5400x2700×4700 mm |
| Machine weight | 38000 kg |
| Control system | NO |