| Dimensions of table working surface | 20 x 64 in |
| Travel X-axis | 19.28 in |
| Travel Y-axis | 20.68 in |
| Travel Z-axis | 32.48 in |
Subject to change of technical parameters.
The Correa F3U-E bed-type milling machine represents a reliable solution for universal milling operations in toolrooms and general engineering production. This robust machine is ideal for the precision machining of medium-sized workpieces, where it excels due to its stability and flexibility in setting cutting conditions. Thanks to its design, it enables efficient roughing and finishing operations, thereby increasing workshop productivity. Investing in this model brings proven quality and long service life for demanding industrial applications.
| YOM: | 2019 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 620 |
| Dimensions of table working surface | 3000 mm |
| Travel X-axis | 4000 mm |
| Travel Y-axis | 1500 mm |
| Travel Z-axis | 1500 mm |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 60 |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Machine dimensions l x w x h | 11200 x 8140 x 5390 mm |
| Machine weight | 50 000 kg |
| YOM: | 2004 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| Dimensions of table working surface | 3500x1300 mm |
| Travel X-axis | 3000 mm |
| Travel Y-axis | 1200 mm |
| Travel Z-axis | 1500 mm |
| Working feed | 6000 mm/min |
| Rapid feed | 15 m/min |
| Spindle speed | 0 - 2800 /min. |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 60 |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Diameter of working spindle | 130 mm |
| YOM: | 0 |
| Control system | YES |
| Control system Selca | S3000 CNC |
| Dimensions of table working surface | 2000 x 700 mm |
| Travel X-axis | 1500 mm |
| Travel Y-axis | 700 mm |
| Travel Z-axis | 700 mm |
| Main motor power | 30 kW |
| Machine weight | 16000 kg |
| Spindle taper | ISO 40 . |
| YOM: | 2004 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 426 |
| Dimensions of table working surface | mm |
| Travel X-axis | 24000 mm |
| Travel Y-axis | 3000 mm |
| Travel Z-axis | 1250 mm |
| Spindle speed | 0 - 4000 /min. |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 60 |
| Cooling through spindle | YES |
| YOM: | 2002 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| Dimensions of table working surface | 3000x1250 mm |
| Travel X-axis | 3000 mm |
| Travel Y-axis | 1000 mm |
| Travel Z-axis | 1400 mm |
| Spindle speed | 10 - 5000 /min. |
| Max. load of table | 7000 kg |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 8 |
| Machine weight | 23000 kg |