| Control system FADAL | |
| Clamping area of table | 75.96 x 26.92 in |
| Travel X-axis | 66.04 in |
| Travel Y-axis | 35.56 in |
| Travel Z-axis | 34.56 in |
| Spindle speed | - /min. |
| Number of driven axes | 3 |
| Cooling through spindle | |
| Spindle taper | . |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 24 |
| Machine weight | 14000 kg |
| Max. weight of workpiece | 2000 kg |
Subject to change of technical parameters.
The machine is functional; retesting is possible.
The FADAL VMC 6535 HT vertical machining center represents a powerful and reliable solution for demanding milling operations and precision machining of larger workpieces. Thanks to its robust construction and the proven FADAL control system, this machine is an ideal choice for engineering plants seeking efficiency in both piece and series production. The machine's design ensures high stability during cutting and easy access to the workspace, which significantly facilitates material handling and shortens production setup times.
| YOM: | 2025 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 620 |
| Clamping area of table | 1300 x 600 mm |
| Travel X-axis | 1000 mm |
| Travel Y-axis | 600 mm |
| Travel Z-axis | 660 mm |
| Spindle speed | 0 - 10000 /min. |
| Number of driven axes | 3 |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 20 bar |
| Spindle taper | ISO 40 . |
| Machine dimensions l x w x h | š3000 (včetně van) x d2700 x v2940mm mm |
| Machine weight | 5500 kg |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 24 |
| YOM: | 2005 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| Clamping area of table | 600x1000 mm |
| Travel X-axis | 630 mm |
| Travel Y-axis | 560 mm |
| Travel Z-axis | 560 mm |
| Spindle speed | 0 - 12000 /min. |
| Number of driven axes | 5 |
| Cooling through spindle | YES |
| Spindle taper | HSK 63 . |
| Table diameter | 600 mm |
| Number of positions in magazine | 24 |
| Main motor power | 15/10 kW |
| Max. weight of workpiece | 500 kg |
| Machine weight | 7500 kg |
| Machine dimensions l x w x h | cca 3000x2880x2340 (přepravní výška) mm |
| YOM: | 2024 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 620 |
| Clamping area of table | 1300 x 600 mm |
| Travel X-axis | 1000 mm |
| Travel Y-axis | 600 mm |
| Travel Z-axis | 660 mm |
| Spindle speed | 0 - 10000 /min. |
| Number of driven axes | 3 |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 20 bar |
| Spindle taper | ISO 40 . |
| Machine dimensions l x w x h | 2700 x 3000 x 2940 mm |
| Machine weight | 5500 kg |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 24 |
| YOM: | 2011 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| Clamping area of table | 1300 x 600 mm |
| Travel X-axis | 1016 mm |
| Travel Y-axis | 610 mm |
| Travel Z-axis | 710 mm |
| Spindle speed | 0 - 10000 /min. |
| Number of driven axes | 3 |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | bar |
| Spindle taper | ISO 40 . |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 24 |
| Machine weight | 5500 kg |
| YOM: | 2022 |
| Control system | YES |
| Control system Haas | |
| Clamping area of table | 500 mm |
| Travel X-axis | 762 mm |
| Travel Y-axis | 508 mm |
| Travel Z-axis | 508 mm |
| Spindle speed | 0 - 8100 /min. |
| Number of driven axes | 5 |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 20 bar |
| Spindle taper | ISO 40 . |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 30+1 |
| Axis B | -35/120 ° |
| Axis C | 360 ° |
| Max. load of table | 300 kg |
| Max. torque of spindle | 122 Nm |
| Machine weight | 6463 kg |