| Control system Siemens | Sinumerik 840 D |
| Clamping area of table | 630 x 500 mm |
| Travel X-axis | 800 mm |
| Travel Y-axis | 800 mm |
| Travel Z-axis | 710 mm |
| Spindle speed | 46 - 6000 /min. |
| Number of driven axes | 3 |
| Cooling through spindle | NO |
| Spindle taper | SK 50 . |
| Max. torque of spindle | S1/S6 536/822 Nm |
| Main motor power | S1/S6 28/43 kW |
| Machine weight | 16000 kg |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 52 |
| Max. weight of workpiece | 800 kg |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in good technical condition, connected.
Number of pallets: 2
The Heller MCP-H 250 horizontal machining center represents a robust and highly reliable solution for productive milling and complex machining of housing or geometrically demanding parts. Thanks to its rigid construction, it is widely used in precision engineering production, where it efficiently handles even demanding heavy-duty operations. The horizontal spindle concept ensures optimal chip removal from the cutting zone, which significantly increases process stability, extends tool life, and guarantees consistently high workpiece accuracy.
| YOM: | 2008 |
| Control system | YES |
| Clamping area of table | 500x500 mm |
| Travel X-axis | 660 mm |
| Travel Y-axis | 660 mm |
| Travel Z-axis | 660 mm |
| Spindle speed | 10 - 12000 /min. |
| Number of driven axes | 4 |
| Cooling through spindle | NO |
| Spindle taper | HSK-63 . |
| Max. diameter of workpiece | 700 mm |
| Max. workpiece height | 850 mm |
| Max. weight of workpiece | 400 kg |
| YOM: | 2004 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| Clamping area of table | 400x400 mm |
| Travel X-axis | 560 mm |
| Travel Y-axis | 510 mm |
| Travel Z-axis | 560 mm |
| Spindle speed | 10 - 10000 /min. |
| Number of driven axes | 4 |
| Cooling through spindle | YES |
| Spindle taper | SK40 . |
| Number of pallets | 2 |
| Machine dimensions l x w x h | 4730x2540x2616 mm |
| Machine weight | 8600 kg |
| Max. diameter of workpiece | 600 mm |
| Max. workpiece height | 600 mm |
| Max. weight of workpiece | 300 kg |
| Number of positions in magazine | 45 |
| YOM: | 2003 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | |
| Clamping area of table | mm |
| Travel X-axis | 400 mm |
| Travel Y-axis | 450 mm |
| Travel Z-axis | 400 mm |
| Spindle speed | 50 - 12500 /min. |
| Number of driven axes | 4 |
| Cooling through spindle | |
| Spindle taper | . |
| Number of pallets | 2 |
| Tool magazine | YES |
| YOM: | 2010 |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | Fanuc 31i |
| Clamping area of table | 1000x800 mm |
| Travel X-axis | 1700 mm |
| Travel Y-axis | 1250 mm |
| Travel Z-axis | 1800 mm |
| Spindle speed | 1 - 6000 /min. |
| Number of driven axes | 4 |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 50 bar |
| Spindle taper | SK 50 . |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 180 |
| Number of pallets | 2 |
| Max. load of table | 4000 kg |
| Main motor power | 37 kW |
| YOM: | 2017 |
| Control system | YES |
| Control system Kitamura | Arumatik-Mi |
| Clamping area of table | 630x630 mm |
| Travel X-axis | 1100 mm |
| Travel Y-axis | 920 mm |
| Travel Z-axis | 1050 mm |
| Spindle speed | 35 - 12000 /min. |
| Number of driven axes | 4 |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 15 bar |
| Spindle taper | SK - 50 BIG + . |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 61 |
| Max. weight of workpiece | 1500 kg |
| Number of pallets | 2 |